Sven.Savage: Känns lite som vi VÅGAR inte spela fysiskt spel då domarna jag en udda nivå i afton, man ser vi tar säkerhetsavstånd istället för ta ett kliv upp och möta Timrå spelaren¨!
Det är Laakkonen som tacklar Lilja och har klubban högt, kanske träffar visiret på "Jag vill leva som David Lilja" som lägger sig ned och markerar ajajaj. Möjligen lite på gränsen till förstärkning.
Treans hockey återstår. Luleå inleder perioden med PP i 54 sekunder.
Timret hade många fina målchanser i andra perioden, men Luleå var också nära att måla många gånger.
Men det som gäller nu är om Luleå klarar av att skärpa sig och spela den hockey de kan. I så fall ska vi vinna enkelt. Men vi vet ju att det är svårt att vända och börja spela hockey när man lirat så uselt.
I serien och tabellen är vi ju nu jagande och ska uppåt. Och då får/kan/ska man inte prestera en sådan här skit, och tappa onödiga poäng. Nu får vi se om Luleå klarar av att skärpa si: en fingervisning inför framtiden.
Minuten i PP gör vi dock inget av. Nu spelar vi 5 mot 5, 2-1 för Luleå, 17.34. kvar.
Sven.Savage: Vill se igen 4+1 i PP dvs 4 FW och in back nu kluddar man i hop det hela med lira 2 backar, vi får INTE rörelsen som behövs det är statiskt tyvärr!
BJ#21: För att Laaksonen ska kunna slå bort skott efter skott, känns det.
Ja, fy satan. Efter fantastiskt bra matcher mot Plastjö, Malmet och Apan kommer vi ut helt jävla värdelöst och sover matchen igenom. Samtliga spelare tror att matchen redan är vunnen innan nedsläpp och alla tänker att det här fixar de andra.
Alltså recept nummer ett för att ge bort en match. Så jävla obegripligt, men ändå händer sådant alla lag.
Under första perioden såg man att Luleås spel utan puck inte var bra nog, eftersom forwards inte gjorde maximalt. Vi hade dock hygglig spelövertag emellanåt. I andra perioden har Timret insett att ett sovande Luleå ger dem chansen och ökar sin satsning framåt och kunde där satt bortåt en handfull bortamål, men fick bara ett, puh.
Men nu krävs att Bulan kör blåslampa i omklädningsrummet. Kan han väcka Luleå vinner vi detta enkelt. Fortsätter vi som vi gjort i matchen kan det sluta hur som helst.
Sven.Savage: Låga odds VÄLDIGT låga odds på att vi inte kommer få en utvisning med oss i denna match! Se där han kunde inte släppa den tydligen Holm tar den!
Ajajaj, Engsund och Ponta dräller i offensiv zon vilket innebär att Timret får kontra 3 mot 1, gör det bra och får till närskott, men Warden räddar, puh.
Och det fortsätter, Timret får frilägen men målar inte.
Och nu slår Shinnimen av klubban på en motståndare och blir utvisad.
PP för fjärde gången för Timret mot noll för Luleå. Och man kan inte protestera mot dessa lägen.
Nu, mer aktivt spel i BP och - faktiskt - Filip Eriksson drar iväg puck hela vägen ned till motståndarnas mål, åker runt, jagad av tre timmer, men passar in framför mål, där kapten Erik står naken och smäller in 2-0 - i BP!
Sven.Savage: Ja du Svenne där håller Svensson väl länge O`Neill men domaren bommar, men hittar en Luleå utvisning ter sig patetiskt hur Von Sivers pysslar med!
Vi fixar BP igen, och Luleå håller Timret utanför slottet. Men vid tre tillfällen lyckas man inte hålla Timret utanför blå utan tillåter timmer att relativt ohotade gå in via sarg och etablera spel i vår zon. Tycker inte om att se det.
BJ#21: Jag kan nog köpa dem. Mer besvärligt att se att Luleå inte levererat bättre boxspel. Tillåter Timret etablera sig i zon mest hela tiden och väl i vår zon krymper vårt BP för mycket och tillåter spel, pass och skott från distans. Såg dock att Hedqvist agerade starkare, kom snabbt ut, pressade timmer med puck att bara släppa pucken vidare.
Även om Timret är rejält nederlagstippat denna match, måste Luleå spela lika bra som i senaste matcherna och då kan de inte leverera ett så otillfredsställande BP.
Så sammanfattningen blir trots ledning med 1-0: Vakna, Luleå, visst ska ni kunna vinna denna match men om inte alla gör det man ska ökar risken för en onödig förlust monumentalt.
Sven.Savage: Ja du dessa domare dags man börjar inför ordet spelförståelse och sluta peta i allt och allting, mer flyt än dessa utvisningar man tar som vissa är tveksamma!
BJ#21: Ja, en crosschecking i ryggen på Timret av Shinnimin, och den var inte speciellt hård, Men timret håller på att ändra position och slår i sargen lite tråkigt med knä och huvud. Lite diskutabel utvisning kanske, men det blir 2 minuter för boarding.
BJ#21: Satan så nära! Luleå klarar PP och när Limpan kommer in får han direkt puck, håller den och väntar in Hedquist som kommer naken och passerar Timretvakten men pucken glider långsamt för att gå in i mål och vakten lyckas slå bort den innan den går över mållinjen.
Sven.Savage: Liksom jag hoppas att Ben tar DIF nästa match. ----------------------------------------------------------------------------- Jag såg den inte förrän nu. Det var den mest underfundiga observation jag sett på länge. Den får du AA+++ på!
• Leksands IF - Färjestad BK 1 - 2 OT • IF Malmö Redhawks - Frölunda HC 2 - 3 PS • Rögle BK - HV 71 3 - 1
Nu kör vi kvällsmatcherna:
• Brynäs IF - Örebro HK • Linköping HC - Växjö Lakers HC • Luleå HF - Timrå IK • Skellefteå AIK - Djurgårdens IF
Objektivt sett kan de två första matcherna vara lite mer svåra att förutspå medan de två senare borde vara klara hemmavinster.
Men vi vet ju att matcher som "bara ska vinnas" alltid är osäkra och visst finns det risk att Luleå inte är på tå, sedan man lyckats så bra på senaste matcherna mot topplagen Plastjö, Malmet och Apan. Och det som talar för Timret är ju att ingenting talar för Timret, känns livsfarligt detta.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Vi se lite mer skärpa och mer tålamod!