Portello: Var ticnet jag tänkte på såg att dom flesta andra ES lag har mesta av säsongens matcher redan upplagda synd att Luleå inteverkar använda sig av den principen. Tror det skulle kunna bli ett par 100 extra i publik på dom mer publikdragande matcherna om det fanns möjlighet boka tidigare.
Matchen igår var underbar, länge sen man fick uppleva något liknande. Var rätt orolig innnan matchen med tanke på hur försäsongen sett ut.
Inte blev jag lungare efter 1 perioden som präglades av mycket felpass och lågt tempo. Fast snacka om ketchupeffekt i andra perioden, sen var det inget snack.
Nån som har koll på när biljetterna för matchen 7/10 släpps?
lizzard: i dagens Luleå finns bara tre högerskyttar. Jonas Rönnqvist,Nagander samt JJ.Så en högerskytt skulle vara väldigt välkommet. Men vem kan denne spelare vara? Ung men ändå etablerad som målskytt.
Portello: Bra att det verkar vara en högerfattad spelare med, finns ju inte så många av den sorten i Luleå precis. Hoppas bara det blir av med värvningen.
Det här låter ju sannerligen intressant, men jag personligen tar det med en nypa salt. Ena dagen går Nobbe ut och säger vi ska värva och dagen efter läser man att strömwall säger att det är slutvärvat. Vem ska man tro på? som Tomas Di Leva skulle ha uttryck det.
LL: Saxat från dagbladet: "Det är svårt att spela mot ett sånt här lag som har flera stora grabbar framför mål. Det är svårt att se pucken då" Timrås målvakt Antti Jokela.
Det låter grymt bra.Precis som det ska vara. Om man ska klaga på något i gårdagens match så är det att Holmströms PP-uppställning hade svårt att etablera något spel i Timrås zon.Holmström fick bara inta position en enda gång under PP-spelet.Men det kommer att bli bättre, det är jag helt säker på.
Ja, jag gillade den starkt, men det är väl kanske för att jag tycker att er valrosströja är så sanslöst ful samtidigt ;) Har den någon historisk anknytning eller är det en helt ny kreation?
Det gör så jävla ont att se resultatet framför sig, 5-0! Men det var inget snack om saken. Är man inte tillräckligt hungrig då blir uppkäkad till sist.
Hoppas tändningen är avsevärt bättre hos de rödvita i returen 2 Oktober.
Alltså, vad ska man säga? DHar inte fattat detta ännu. 5-0 i premiären mot TIK.Helt sjukt. Försvarsspelet var grymt idag. Wallin gör en kanondebut.Hur stabil som helst. Tellström tre mål, var hur kylig som helst vid 3-0 målet.Bulan gör ett "Holmströmmål", Gusten håller nollan och dessutom så har införskaffat ett grymt snyggt matchställ. Replicatröjorna verkade vara av riktigt fin kvalla.
Fast en handlare i radion i dag menade att den, liksom hela bunten, var såld, av svenska spel till handlaren. Nå, det ger sig snart.
när det gäller Luleås inledning är det förstås den bästa öppningsmatch vi presterat av 21 raka elitseriestarter.
Inledningsvis, fram till hösten 1987 gick det inte så bra. Tre förluster och en oavgjord, varav stryk i öppningen mot Schtaan med 3-8 var lite surt.
Men därefter blev vi riktigt bra att öppna serien. 1988 - 2000 vann vi 9 matcher, lirade 3 oavgjorda, och förlorade bara 1 match.
men senaste tre säsongerna hat vi förlorat öppningarna, en knepig känsla för en lulesupporter, så nu var det riktigt gött att det blev ordning igen. 5-0. Hur ljvuvelig kan inte en septemberkväll vara!
Jan Simons: Tja, det blir väl en 25-öring eller så. Antar att chansen att pengarna inte tillfaller Svenska Spel är nästan obefintliga, man lär nog se till att hitta någon lagom luddig formulering för att bevisa att pengarna tillhör Svenska Spel.
Fast, fattiga studerande paddor skulle gärna ta emot 25.000 kronor per månad i 25 år.
Paddan: helt rätt, herr padda! Jag försöker para ihop x-ry med hentos brorsa får vi se hur det går. Du, jag hörde talas om stora miljonvinstsnatteriet. Betyder det att det blir nya fräscha pengar till ortens rädda-alla-paddor-förening?
Kul att det händer så mycket oväntat. Att Tjurgården får stryk är förstås mer oväntat än att vi spöar Gläfsers. Kul, också, att Luggen tog sin första elitseriepinne. I kväll festar man i Mooora. Själv har jag burit namnet på Luggarnas Lugg, kvällen till ära. Kändes inte för hemvant, men jag lämnar nog tillbaka namnet efter i kväll.
Och nu har malmö 1-5. Hoppas de lugnar sig nu. Jag vill gärna se tabellen med Luleå Hockey verst!
LuleåTifo ska beställa pyroteknik från tifo.it och du har chans att beställa med oss. Prisexempel: Bengal €2.1 Stor rökutvecklare €7.75 Liten rökutvecklare €5.2
Dags att ringa Räddningstjänsten i Övik och förvarna?
Jan Simons: Jag får hoppas att du försöker att dämpa Raykos manodepressiva, eller idag kanske orgastiska, inlägg genom att komma med några små förmananden. Tänk vad en spark i baken med en träsko och en skarp blick genom luggen kan göra... Fast lite vilda tag är du väl inte helt ovan med, eller?
Troligen är det avskaffandet av straffarna, som gjort att Luleå inte väntar in förlängningen utan krossar redan under tre perioder. Ojoj, vilken härlig kväll. Tänk om man vore i Luleå nu, vilken skön promenad över bron in till stan.
Jan Simons: nej, motståndarkeepern har inte behövt göra så mycket av det jag har sett - men ingen mindre än Skrbek hade nyss ett halvhyggligt läge att sätta 2-1 i slutminuten, men det står 1-1 och sudden pågår.
Sannes: att Luleå skulle vinna (för det tror jag nog att de gör) är väl iofs ingen jättesensation med tanke på att TIK dels saknar en riktigt bra keeper och dels att TIK har haft en hel del strul med skador just innan seriestarten. Dock hade jag knappast trott att det skulle stå 5-0 med lite mindre än sju minuter kvar.
Jag har för övrigt kikat lite på Luggen-Warulfven, som just nu står 1-1. Luggen har en riktigt vass keeper i Leinonen, men av det jag har sett av den matchen ser FBK ut som allt annat än ett topplag. Det är riktigt dålig hockey - i alla fall de bitar jag har sett.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?