Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Albert Hall o Danne_l: Tack för reglerna. Såg inte att han kollade i kameran men läste detta nånstans.
Nåväl, det spelar ju ingen roll nu men är lite kul att veta.
Han kollade inte kameran igår utan han diskuterade bara läget med sina linjemän - framför båset.
Egentligen har domaren inte rätt att ta till videobedömning i något av de två fallen du nämner! Däremot har han rätt att ta till videon för att bedöma om pucken spekades i mål eller inte.
Jag citerar från regel 330:
Följande situationer är sådana som kan videobedömas av videomåldomaren:
- pucken över mållinjen
- pucken i mål innan målburen blev flyttad
- pucken i mål innan eller efter speltiden utgått
- pucken dirigerad i mål med hand eller sparkad i mål
- pucken reflekterad i mål av funktionär
- pucken spelas i mål med hög klubba ovanför målribban av en anfallande spelare
- fastställa den korrekta tiden på den officiella klockan
Enligt reglerna så har domaren alltså inte rätt att ta till videogranskning för offside i målgården vilken ju var fallet i båda dom fall som det nu påstås var orsaken till att videogranskning inte togs till respektive togs till. Jag gissar att Rädbjär igår faktiskt granskade spark eller inte. Alternativt om målburen var flyttat innan pucken ramlade in. Ett tredje alternativ kan ju faktiskt vara (hemska tanke) att han inte kan reglerna.
Calle Johansson på C+ tyckte i alla fall att det var solklart mål, själv är jag mer tveksam. Jag hade dömt bort det. Fast sparkegeln är jävligt luddig.
Vet någon varför Rådbjer använde kamera igår för att kolla om pucken eller Bulan var först in i målgården?
I fredags kollade han ingenting när han bedömde att Holmström var i målgården......
Konsekvent...icke
Vi kämpade bra idag. Fast Kallio har verkligen blivit ett spöke... Sjätte matchen den här säsongen som han gör mål mot Lule.
Jaja, vi ska nog bjuda upp till match även på tisdag! Just nu har normalt hemmastarka Lule faktiskt sex raka hemmaförluster i slutspel. Det räcker så tycker jag.
Tycker Holmström skämde ut sig på slutet. Solklar utvisning. Begriper inte vad han blir så förbannad över. Däremot så att han sparkar Kallio - njaa. Lite å göra en höna av en fjärder. Foten glider ju bara in i Kallio. Så en spark, njasii
Väldigt onödigt att snacka till sig matchstraff bara sådär, ochså ganska mycket beroende på rådbjers ingripande, men ändå onödigt.
Är Obsut tillbaka på tisdag?
I slutet på matcherna saknar jag verkligen Bautin. Som i allafall tordes röja lite.
Tycker hur som helst inte att Rådbjer dömer särskilt bra. Tycker att han ger ett jävligt osäkert intryck.
Rådbjer verkar ha oljar pipan sin för matchen idag, När ska han ge Frölunda 2st utv på raken så Luleå får spel 5-3 månne??????
LL: När FAN ska Fransson lära sig vad defensivtspel innebär som back och spela enkelt ut??????? Eller kanske spela en indianare rätt till Kalio är han syn på defensivtspel???
LL: Äh han vill väl visa att han kan ge igen ett mål:)! Bara att tacka och ta emot det målet bugar och tackar!
USELT, Rådbjer!
Med en dåres envishet hävdar jag att vi vinner ikväll. 2-3 blir det. Rådbjer är domare så ge fan i linjemännen i kväll så ska det nog gå vägen.
Baka karoliina, baka!
Froza Antila och Gusten! Stoppa in någon av dem i nästa match, annars är en eventuell seger än mer oåtkomlig.
Att jag hittade dem (jag hade glömt bort att jag hade dem öht) just nu kan bara betyda en sak. Vi grejar det hela. Mot alla odds pissar vi på Låset resten av kvarten. Fast det förutsätter att vi nattar nannyn och plockar in någon med lite sisu. Typ Antila och som andremålis Gusten. Nannyn är verkligen inte värd pengarna. Endast en ÄnnHåÄllrunkare eller motståndarsupporter kan anse det, då han inte alls är bättre - sett till räddningsprocenten - än de vi hade tidigare. Jag har aldrig tidigare sett några så vansinniga utflykter utanför målet, vilka dessutom ALLTID resulterar i baklängesmål. Nannyn är en sopa. Froza Antila och Gusten.
Fuck Låset! Vi pissar på er hädanefter.
Albert Hall: Vad fick du då...'vill se paketet, vill se paketet*...*skanderar takfast*.
Jag sitter här och kikar på F1-tidskörning samtidigt som jag läser i Alberttråden. Förnämligt va. Moi har nämligen begåvats med 1 ny skärm. Den kan allt (förutom servera mig whisky o laga mat då). Det är en RFT/LCD 26" tv/monitor. 2 turners med picture in picture. 30W surraound högtalare.
Typ skiitvacker. (tack för att du bjöd tråd till mig att skryta i)