Luleå HF

SHL · 122127 inlägg · 893 ämnen
« · 713807 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.



Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Portello: Tror att det är ungefär det han menar med det :-)

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Stigsson: Så mao är man i gråzonen nu då :)

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Portello: Är man runt 30-35 år så är man "varken ung eller erfaren" som min chef brukar uttrycka det.

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
ML: Varför skulle Marcel komma tillbaka till Elitserien efter en riktigt bra NHL-säsong. Tror han vill vara kvar där efter att ha harvat i farmaligorna ett tag.

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
Portello: Vi kan väl kalla det för en kvalificerad gissning i alla fall...:0)

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
ML: Är det något du gissar på eller är det ett rykte med substans i?

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
Portello: Vad sägs om Marcel Hossa...?

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
I dagens ST så står det att Fransson är avskriven som nyförvärv till TIK och att det mesta talar för att han provar lyckan på andra sidan Atlanten.Bara hoppas att det stämmer.Då får ju Luleå lite tillökning i kassakistan.

www.st.nu/sport/index.php?action=visa_artikel&id=551906

Idagens PT står det att Luleå är, som man uttrycker det : "Luleå nära att knyta säcken med en meriterad NHL-lirare med landslagsmeriter".

Intressant, vem kan det vara? En tjeck eller slovak måntro?

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Jesper Jonsson: som tur var gjorde oljan 4 i sista och skicka gråwingarna till golfbanan

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Portello: ja 2

sugarwings har lyckats peta in 0-1 efter värsta supermålet av z
annars är det jämna hugg

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Portello: kl 8.00 eastern time - vilket torde vara kl 02.00 svensk tid.

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Portello:
Du är ju betydligt yngre än mig.
Jag börjar väl snart bli en av de äldre här på HS, iallafall av de som brukar vara inloggade ofta, vet dock att Selander är äldre än mig, bara en sån sak... :) 

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Jesper Jonsson: Vilken tid är matchen melan Edmonton-Detroit inatt?
Enligt hemsidan är den 04.00.Men jag tyckte det stod 02.00 på Canal + Sport.

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Sannes: nej jag skall oxå sova tror jag
orkar inte ens kolla matchen

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Sannes: Ungdom? Hur länge är man det i din värld? Fyller ju ändå 30 i år.Ung är jag väl inte, men inte gammal heller.Är väl någonstans där i mellan.

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Portello: 
Ingen idé att nämna det för Er ungdomar antar jag, så det är bara för mig det snart är läggdags......

Sv: En otråd på Hockeysnackiska
Jaha ja.Måndagkväll och man är uttråkad.Vad gör man då?

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Karoliina: som sagt...

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
RQT: mmm jag ser..."Källa: Högst insat i alla elitserielubbar"

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Karoliina: Det var som sagt ett rykte, inget annat. Och det var inte jag som startade det. (se länk)

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
RQT: haha...det är just så man startar ett rykte. Man bara undrar....

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Jesper Jonsson: Som sagt, jag bara undrade.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
RQT: frölunda är väl knappast aktuellt då han vill hem till finland.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Portello: Okej, nej jag har bara hört ett rykte, därför jag frågade.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
RQT: ? Något jag har missat? Går det rykten om det?

Iofs har ju Tero kontrakt med Luleå över kommande säsong.


Jesper J: Tydligen har han tackat nej.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Blir ni av med Tero till Frölunda?

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Portello: han är inte uttagen eller han har tackat nej?

Slovaks har ju en massa utslagna stjärnor som säkert vill ta revansch för OS så de borde inte ha nå problems få ihop lag och bartecko kanske inte ville lira 4e linen igen

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Undra vad det betyder för Luleå att Bartecko inte ska spela med i vm?

*Bartecko har redan kommit överens med ett NHL-lag och behöver inte "visa upp" sig i VM?

*Han inte prioriterar NHL utan gärna stannar i Luleå , för vad man kan förstå så trivdes ju både han och hans familj utmärkt i Luleå.

*Något annat.Frågan är vad?

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Jesper Jonsson: Japp.Bara hoppas att han producerar mycket nästa säsong.Om Bartecko blir kvar och Koch får spela med honom så borde han kunna göra ca 25 pinnar.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Portello: yeah stabil


Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Österrike är nu tillbaka i VM:s A-grupp efter ha blivit obesegrade i B-VM.
Koch stod för 5+5 på fem matcher.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Mål för Nordqvist i TK. Kul. :)

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Portello: I dagens match mellan Finland-Tjeckien ,som Finland vann med 5-1 så Gjorde Kalle Kerman ett mål.Bara hoppas att han forstätter att göra mål när han spelar i Luleå.

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
Albert Hall: Visst är det sant att inte alla spelare älskar sina tränare, men det är rätt ovanligt att göra det utåt sas.Om han nu har blivit rätt citerad.


Ovanligt lite rykten man hör om Luleå det här året.Är ju ytterst sällan att det står något i lokaltidningarna om tilltänkta nyförvärv.På ett sätt trist, men ändå rätt skönt.

Är ju rätt vanligt förr att det cirkulerat oändigt många rykten som senare bara visat sig vara fantasier.

Sv: Gott & Blandat i hockeyvärlden
Portello: nice
fast har redan både en röd och en gul som är way more classic

saknar dock den röd-gula som är kanske den coolaste tröja de haft


Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
Portello:

Det har aldrig inträffat och kommer nog aldrig att inträffa att alla spelare i ett lag älskar sina tränare. Jag gissar att Frallan nog fått höra ett och annat om sitt defensiva spel av tränare genom årens lopp. Han har ju jobbat på det och blivit marginellt bättre på det också, fast då har ju offensiven blivit desto mer lidande.

Frallan hade sämst +- i hela laget under den gångna säsongen, både i grundserie och slutspel. Knappast en slump. Tilläggas kan att den så ofta bespottade Savilahti-Nagander hade ett av dom bästa +- i både grundserien och slutspelet.

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
LL och Albert: Håller helt och hållet med i vad ni säger.Bara önska Frallan lycka till om han lämnar.

Även jag reagerade på uttalandet från Fransson, kan det stämma?

Det klara kontraktet som ligger färdigt måste väl vara Wallin? Jag menar, de flesta ligorna i europa är väl slut nu och då återstår ju bara nordamerika.Iofs så finns det ju många spelare där, men jag sätter pengen på Wallin.

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
Albert Hall: lite överraskande att Fransson så tydligt säger att han inte gillar Lener (om han nu är korrekt citerad). Det ser man sällan.

Men för hans egen skull är kanske det bästa att byta klubb. Jag håller med dig, han var bättre när han var 19 än han är nu. Kanske kan ett byte till TIK ge honom en nytändning, men samtidigt vore han inte precis den förste som gör en smärre succésäsong som 18-19-åring och sedan aldrig blir något om det nu skulle vara så.

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
Två artiklar om Franssons eventuella frånfälle.

www.nsd.se/artikel.aspx?artid=19944&cat=2&pageIndex=0&arkiv=False

www.kuriren.nu/GEN_Utmatning_Sport.asp?ArticleID=1170472&CategoryID=2765&ArticleOutputTemplateID=125&ArticleStateID=2&ParentID=

LHF verkar inte vara alltför sugen att behålla honom, han har inte fått något kontraktsförslag. Själv är jag lite kluven, han är trots allt en ung kille från närområdet som kan bli jävligt bra. Fast å andra sidan så har han trots sin ålder haft en negativ utvecklingskurva, han var faktiskt bättre som 19-åring än vad han varit som 21-åring. Den gångna säsongen var han ju inte bättre än 5-6 back i LHF och poängskörden var ju bedrövlig för att vara en offensiv back. Om Niclas Wallin och ytterligare en kvalitetsback ska in så finns det ju helt enkelt inte plats för honom.

Min gissning är att Fransson gör sina dribblingar som siste man och slår sina indianare i en annan klubb till vintern. Kan vara bra för honom att byta miljö också.

Sv: hento
90 Ludde: Leinonen är bättre än grin-hento. Han får mer än gärna bo kvar i Karlstad.

hento
heto är ju en toppmålvakt nu....ni borde ta heem honnom.

Sv: Säsongens sammanfattning
Kickan: fan vad många det är som semestrar nu. LR och perrot for till spanien idag. Och nu skall du semestra oxå

Själv har man ju just kommit tillbaka efter 2v ledighet. Nu planerar man sommarsemestern. Om man nu får ngn

Sv: Säsongens sammanfattning
Kickan: haaa, nu har jag efterapat dig. Flaggan är beställd och bokad för att lägga sordin på grannarnas nationalyra och  blomsterkransade sentimentalitet. Den ska hissas i hålans flaggstång på självaste midsommarafton. (kutym sedan några år tillbaka. Men den andra flaggan är mindre och oansenligare)

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
LL: Håller med dig, brunkare i tredjekedjan och som specialist i BP blir mycket bra.

Läste lite på SSK:s forum igår kväll. De allra flesta där var nöjda med Burströms insatser under vintern. "Han kämpade ju i alla fall" ungefär.

Sv: Nyförvärv till Luleå Hockey
Portello: enligt Lars Modigs uttalanden i NK och NSD i dag är Burström precis som vi har förutsatt tänkt som brunkare i tredjekedjan. Jag tror att det blir kanonbra. Burra är på alla sätt bättre än såväl Ragge som Emil.

Sv: Säsongens sammanfattning
Jesper Jonsson: Jag har fyndat i shopen, tror jag, men inte fått det jag beställt än. Jag har beställt en stor jävla flagga med valrossloggan och trycket "Norrlands stolthet". Tänkte att jag kan använda den som domarkåpa : )

Snart drar jag på semetser för en vecka. Ha det!

Sv: Säsongens sammanfattning
Karoliina: vadårå
fyndade du inte på rean ;)

blir ju nya shop, nya tröjor och säkert ngt nyförvärv oxå till nästa säsong

så återstår väl och se om det blir bättre då
Men iaf replicatröjorna borde bli bättre. sortimentet kanske större

« · 713807 · »
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage