Luleå HF

SHL · 117828 inlägg · 891 ämnen

Bara två Luleå spelare...

363288 · » Till forumet

Sv: Bara två Luleå spelare...
Lövva: Värst vad dött det var här idag. Hallå! Skriver ni inget era dönickar? Tur att uppehållet inte är längre för risken är ju att diskussionerna då helt skulle dö.

Match i övermorgon. Trist bara, på flera sätt, att det är bortamatch. Och sedan börjar man snart at jobba igen efter julledigheten. Usch. Jag hade inte direkt grinat om jag hade fått vara ledig i någon månad till.

Ingen bra idé när jag nu tänker efter Lövva. Det blir så komplicerat och det är nog heller inte många som accepterar att dela pojkvännen med 11 andra tjejer.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Kickan: Såg faktiskt för en gångs skull Robinsson igår. Han åkte ju ut. Kan inte säga at tjag är besviken direkt :)

...så med andra ord så borde LHF spelarna skaffa flickvänner i Ö-vik, Timrå, Gävle, Leksand, Stockkolm, Södertälje, Linköping, Jönköping, Karlstad, Göteborg och Malmö! Då får ju spelarna chans att glänsa inför deras flickvänner på bortaplan :))

Sv: Bara två Luleå spelare...
Frisco: Här har krogarna åtminstone öppet till 03.00. Skulle de stänga två hade jag blivit sur, eftersom jag oftast inte kommer mig iväg förrän mellan 00 och 01 någon gång.

Jag tänker nog inte ens smaka Guinness eftersom det inte riktigt ser ut som min grej.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Kickan: Tror att de två är öppna till 03.00. Krogarna stänger 02.00.

Guinness är riktigt god faktiskt. Det härliga skummet kan man äta upp med sked före:-)

Sv: Bara två Luleå spelare...
Frisco: McD serverar väl frukost annars? från vilken tid vet jag inte eftersom jag brukar försöka ha frukost hemma. Hur som helst har ju McD, även om deras hamburgare är oätliga när man är nykter, liksom Max öppet någon timme efter att krogarna stänger. Iaf här i stan.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Frisco: Guinness skulle jag förmodligen aldrig få för mig att dricka. Fast jag är ju tjej förstås.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Paddan: Jag är inte akut sugen på nån Guinness då jag fick min ranson för en halvtimme sedan.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Lövva: Fast vi funderar på att gå ut i alla fall eftersom så många andra ska ut, men i så fall går jag ut och kommer hem helt nykter.

Liv har aldrig varit hemma hos mig. Liiiite bättre urskiljningsförmåga har jag faktiskt. I vart fall när det gäller pv, annars känner jag rätt många som är mer eller mindre galna. Tänk på att jag har växt upp med och gått i skola med Robinson-Robban vilket gör att jag lägger ribban ganska högt : )

Å andra sidan är Robban faktiskt vettig och till och med smart IRL. Jag träffade honom på juldagen när han var på väg till Umäää för att vara gästbartender på Blå, och det var då samma Robban som jag har lärt känna, som gick skidgymnsiet (längdskidåkning), var allmänbildad och överhuvudtaget helt ok.

Int fan är vi LIV-rädda. Däremot ger han säkert allt när han är här eftersom flickvännen sitter på läktaren och han inte vill framstå som en loser.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Frisco: Hmm, serverar de frukost på Kallehov? Eller var det en Guinness du blev sugen på, månne?

Sv: Bara två Luleå spelare...
Kickan: Oki. Nu blev man sugen på en rejäl frukost också.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Frisco: Sturehof serverade då frukost när jag bodde i Stockholm (fram till mars -98). I vart fall var det öppet när man gick hem från krogen kl 05 eller strax efter det på morgonen, fast någon frukost har jag ärligt talat aldrig ätit där.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Kickan: Nä, inget krogande för min del ikväll. Även om besöken har varit sparsamma under julhelgen så ligger termometern för lågt för att äns orka fundera på att öppna ytterdörren...

Jasså du har spöken hemma hos dig. Aftonbladet hade övergivet den gamla vanliga frasen nu senast när vi torska mot HV, "Hv spöket". Utan istället gått över till: "Luleå är LIV-rädda". Kanske är en kombination av dem två som är hemma hos dig. Med andra ord, Stefan Liv osm är hemma hos dig å spökar... :)

Sv: Bara två Luleå spelare...
Frisco:

Hardy frågade Finnolle om han ville komma och träna med Tre Kronor under två dagar med start om bara ett par timmar. Hardy förklarade att Finnolle förmodligen inte ens skulle få lira något i matcherna utan bara finnas där för att ha tillräckligt med folk på träningarna.

Dom som lipar över Finnolles uttagning kan man ju fråga: Hur många "riktiga" spelare skulle sätta sig och direkt åka till Helsingfors under dom förutsättningarna?

Bjurling är inte ens nåt att diskutera. Det var bestämt på förhand att Lundqvist skulle lira de två sista matcherna. Onödigt då att kalla in en målvakt som skulle börja sura om han tvingades åka dit och öppna en båsdörr i två matcher av två möjliga.

Men det kan man ju försöka få folk som vill hata Hardys alla moves att förstå.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Kickan: Jag har ingen aning om vad man gör vissa tidpunkter på Sturehof mer än att dricka alkohol. Citatet var från en låt med anno 1975. Vad jag har förstått är Sturehof ett lite "finare" ställe numera.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Frisco: Exakt. Jag har inte heller sagt något annat om Finn-Olle. Om Hento hade plockats så hade han hur som helst missat matchen så det är inget att orda om.

På Sturehof äter man väl frukost?

Sv: Bara två Luleå spelare...
Kickan:
Citat Lundell: Vi tog 46:an ner till Sture (Sturehof) för att öla upp en hundring eller två.....

Finn-Olsson blev landslagsman på samma sätt som Bjurling blev det i Finland i år. Han var den som fanns tillgänglig med 10 minuters varsel.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Lövva: Då väntar jag nog tills de skaffat ett riktigt forum igen innan jag tittar in där. Skit kan man läsa nog av på andra ställen hur som helst.

Exakt.

Inget lulekrogande den här helgen? Eller har du, som så många andra - inklusive jag - under julen fått nog av krogbesök för ett tag framöver?

Jag börjar tro att det spökar hemma hos mig. När jag städade tidigare idag hittade jag ett par av mina guldöronhängen på ett extremt konstigt ställe. Bakom/under en grej som hänger på väggen, ner till golvet, i badrummet. Jag kan aldrig ha lagt dem där själv, inte ens på nyårsnatten då jag nog knappast funderade över var de fanns heller. Återstår bara att de spökar då eftersom jag inte kan se att någon annan heller har haft någon anledning att lägga dem där.

Sv: Bara två Luleå spelare...
Kickan: Dom har ersatt forumet tillfälligt med en gästbok. Lite jobbigt, nu måste man läsa all skit som skrivs, tidigare kunde man plocka ut "godbitarna". Hmm, säga att skit är godbitar, blev nästan lite äckligt där...

Närå, Finn-Olle fanns inte med där. Han spelar ju för övrigt inte i ES längre. Ville bara dra till med ett grovt exempel. Eller grovt å grovt, han är ju dock en före detta landslagsman, liksom Rönnqvist. Men undra varför det känns så ironiskt när man kallar Finn-Olle för landslagsman... .:)

Sv: Bara två Luleå spelare...
Lövva: Finns det en gästbok också? Jag trodde bara de hade forumet som nuförtiden oftast verkar ligga nere.

Det är ju iofs fakta, men Finn-Olle fanns väl inte med heller?

Sv: Bara två Luleå spelare...
Kickan: Dock så nivån i deras spekulernade är miltals högre än nivån som pågår just nu i LuleåFans gästbok.

Men är det egentligen så subjektivt att konstatera att exemepelvis Jonas Rönnqvist är bättre än Finn-Olsson? Är det inte ren skär fakta?? :)

Sv: Bara två Luleå spelare...
Lövva: Skitsamma i AB:s rankingar av diverse slag. De är högst subjektiva, precis som om vilken supporter som helst gjort en ranking med det undantaget att vilken supporter som helst förmodligen gjort det bättre än AB. Rankingarna skall inte ses som något annat än något de gjorde när de inte hade något annat vettigt att göra, när de låg hemma bakis efter en blöt kväll och natt på krogarna runt Stureplan. Ungefär så.

Bara två Luleå spelare...
Aftonbladet rankade de femtio bästa spelare i Elitserien. Endast två spelare kom med. Hento och Rönnqvist. Hento på en 13:e plats och Rönnqvist på en 34 plats. Är det bara jag som tycker att en viss nummer 25 och en viss nummer 7 borde ha plats där också???

363288 · »