Luleå HF

SHL · 117889 inlägg · 891 ämnen

Godnatt !


Sv: Godnatt !
Dysso: Jo, men frågan är om man gör så, utnyttjar sin klubb på det sättet om det inte var gnäll och bråk från två håll.? Inte vet jag, det var därför jag funderade.

Sv: Godnatt !
Hen-rink:

Mannen som åkte till NHL kom ju faktiskt tillbaka till LHF därifrån först. Sen att han beslöt sig för att åka tillbaka väldligt plötsligt efter att ha sagt att han ska stanna förklarar väl rätt mycket av de där problemen.


Nä, dags att krypa till kojs nu ..
Gonatt på er!

Sv: Godnatt !
Hen-rink: Nu vet jag - de vägrade käka surströmmingen som bjöds på? :-)

Sv: Godnatt !
Lulekickan: Du, jag har en fundering, ta den inte fel, den är allvarligt menad. Hur sköts Luleå igentligen, vad är det för rävar i ledningen? Jag tänkte bara på att det under åren är rätt många spelare som bittra har lämnat klubben, eller blivit osams med klubben. Fredde hos oss lämnade ju under lite märkliga förhållande för en allsvensk klubb - lhc. Mertzig har jag för mig var lite ajaj med också. Rehnberg ska vi inte tala om, och... ja det finns ju fler. Har du nån koll på läget?

Sv: Godnatt !
Lulekickan: Casparsson är gamal rögle lirare, så de skånska rötterna bidrog väl. Mertzig, tja för nån vecka sedan hade jag håll med dig som du kanske minns, men senast jag såg honom mot Hv, var han stundtals lysande. Så jag ger honom allt ett tag till innan jag lånar ut honom till tunastigens hc (om det nu finns..knappast). Nämen vad fan. Om nu Malmö satt sig i skiten så ska vi väl inte hjälpa dem ur det? Blir så arg. Som tur är är det avtalat att han inte kommer lira mot Lhc under hösten.

Han är den offensivaste backen vi har vid sidan om rookie Holmquist, och det är jävligt synd att han inte får lira. Han har varit strålande den lilla istid han fått. men tydligen så "passar" han inte in just nu. Grrrrrrrrrrrrrr. Nähä. Jag känner att det är en "skröder" på gång. Han skickade vi till HV på utlåning och där blev han kung. Såg förresten att han gjorde ett delikat mål där uppe idag.

Men allvarligt - MIF? varför? okej för brynäs eller några andra stackare men varför just malmö av alla?

Sv: Godnatt !
Dysso: Hahaha, helt rätt tänkt. Eller förresten vad ska teve då visa bilder från, det går ju tydligen knappt att hitta utanför 08-land.
Nej, nu är det nog dags att ta och bege sig mot sängen för att bryta ihop riktigt ordentligt.
God natt med er allihop. Förresten vad gör Hälge uppe fortfarande?

Sv: Godnatt !
Lulekickan:

Dom kan låna ut honom till DIF istället, så kanske dom kursar? ;)

Sv: Godnatt !
Hen-rink: Fniss, du visar ju tendens till att ha samma temperament som mig till och med : ) I våran gb är i alla fall alla vettiga motståndarsupportrar välkomna, och vi lyssnar och försöker förstå er så gott vi kan, även om vi inte alltid håller med.

Ville LHC inte låna ut 2-mille/säsong-för-ingenting-Mertzig istället då? Fast MIF kanske inte är beredda att betala hans lön under lånetiden förstås...

Sv: Godnatt !
Lulekickan:

Inte dagsattsovatid, men dock snart dagsattsstigaupptid .. usch, jag är inte gjord för att jobba så tidigt...

Sv: Godnatt !
Hälge: Nattinatti Hälge, dröm så sött och grattis till segern mot de Alfredhemska MooDooisterna.

Sova förresten? Klockan är ju inte ens ett så det hade inte ens varit dagsattsovatid ens om det hade varit vardag.

Sv: Godnatt !
Hälge: Tackar, tackar, ungdom var det väääldigt länge sedan man var men jag får väl ta åt mig ändå ;)
Gå och lägg dig nu och kurera baksmällan.

Sv: Godnatt !
Hälge:

Ett litet sandlådekrig? Trodde det var hela GB'n där idag som var en gigantisk sandlåda. =)

Sova .. Hm, är väl dags för det snart kanske....

Godnatt !
Tyckte det var dags för en ny tråd nu. Mycket tjat om ingenting nu, däremot så pågår ett litet sandlådekrig inne på MIF´s GB.:-)

Ungdomar, gå och lägg er, jag orkar inte vara uppe längre.

« · 142351