Ikvällens match mellan Sverige-Slovakien finns det två stycken spelare som senaste säsongen spelade i Luleå. Nämligen Branko Radivojevic samt Jaroslav Obsut.
Portello: Varför ska vi alltid möta Kärpät i den första trängingsmatchen? Är det inte bättre å möta dem en liten bit längre in på försäsongen med tanke på att de går på is två veckor före Luleå.
Så har tydligen Luleås försäsongsmatcher bokade. Två stycken går i Coop samt en match i Skellefteå.
10 augusti Finska mästarna Kärpät, hemma. 14 september Skellefteå AIK, borta. 18-20 september Turnering i Uleåborg. Skellefteå AIK, hemma. Jämtland Cup (Luleå, Modo, Skellefteå). 17-19 september Djurgården, AIK.
Så har 36-årige Johan Tellström gjort klart med en ny klubb. Han har skrivit på för 2 år med den norska klubben Comet. Kul för honom att få avsluta(?) sin karriär utomlands.
Portello: Tur att Luleå klarade sig undan denne evige gnuggare...det tog två år för fansen i SKaik att inse vilken gnuggare Tavve är..."Vi är tjuriga Norrläningar" tänk dig floskeln "Vi är tjuriga Sörläningar" haha...stackars SSK!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?