Zoogin: Det var rätt många 86:or som inte spelade med b-jun idag, t ex Viktor och Ville, och som ersatts av 87:or istället. Gissar att Viktor & Co ska spela med a-jun om en liten stund.
Det blev en ny snöplig förlust för LHF:s J18- lag idag mot AIK som gjorde avgörande 3-2 med bara 1.13 kvar av ordinarie matchtid. Annars började det bra för Luleå som gjorde 1-0 på straff efter 4.50 i numerärt underläge. Luleås målvakt var också mycket bra och såg till att det stod 1-0 till Luleå efter 1:a perioden. I 2:a perioden började AIK mycket bra men Luleås målvakt gjorde 3 kvalificerade räddningar och sedan jämnade Luleå ut spelet. Efter 14.32 blev det 2-0 till Luleå som verkade ha kontroll på matchen. Men efter 18.57 reducerade AIK till 2-1 i numerärt överläge och efter 19.20 fick AIK straff som dock Luleås målvakt följde med och räddade utan problem och 2-1 stod sig 2:a perioden ut. I början på 3:e perioden fick Luleå chansen att spela i numerärt överläge och man trodde på 3-1 men i stället slarvar man och AIK får ett friläge som resulterar och det blev snöpligt 2-2 istället. Sedan böljade spelet fram och tillbaka och båda lagen hade chanser att avgöra men det blev alltså tillslut AIK som på ett slumpskott som sakta går mellan benen på Luleås duktige målvakt avgör. Ett mycket snöpligt slut på matchen. Bäst i Luleå tycker jag målvakten nummer 1 Daniel Larsson var, bra var även nummer 7 Marcus Nyberg, nummer 16 Johan Karlsson och nummer 25 Petter Lindberg.
Jag ser att LHF förlorade igår mot Hammarby med 3-4 efter förlängning trots att man ledde med 3-1 tills halva matchen var spelad. Nåja då blev det ju en poäng i alla fall. Idag kl 11.45 spelar de mot AIK i Coop Arena, kanske skulle man gå och kolla på det.
Idag så vann Luleå med 3-2 i sin andra match i J18 Allsvenskan borta mot Mora efter mål av Johan Karlsson, Marcus Nyberg och Tomas Wallgren. Skotten var 27-18 till Mora.
När jag kom till hallen i slutet på 1:a perioden hade Luleå just reducerat till 1-2 genom Viktor Lindgren och i slutet på perioden kvitterade Luleå i powerplay genom Mathias Larsson. I andra perioden så tryckte Modo på rejält och kunde gå fram till 4-2 innan Luleå reducerade till 3-4 i slutet på perioden genom Tomas Wallgren. Efter 7.50 i tredje gjorde Modo 3-5 och strax därefter gick jag hem. Nu ser jag på swehockey att matchen slutade 3-6.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?