Luleå sätter samtliga tre straffar i mål medan Frölunda bara målar på två.
Detr var en match som känns förbannat fin att vinna, även om vi fick släppa en pinne,
Om man räknar in zebrafaktorn tycker jag att Luleå var det bättre laget om vi inkluderar det faktum att skitjävla rookiezebrorna lät Frölunda komma undan med 10-20 utvisningar de skulle ha haft.
Men jag är något så överjävligt förbannad på vad zebrorna tillåt Frölunda att pyssla med den här matchen och allra värst var det i tredje perioden då de i försvaret inte spelade hockey utan i princip överföll närmaste lulespelare hela tiden. J-a skitzebror!
Luleå i anfall och i detta anfall fäller frölundaiter två luleåspelare bakifrån. Och så en halv minut senare exakt detsamma och vid FJÄRDE fällningen tar zebrorna äntligen utvisning på en frölundait.
Fyran de har haft frikort på att sänka lulespelare den här matchen.
He he. Tyrre har proppat ett antal frölundaiter under matchen och publiken älskar det.
Nyss tek mellan TRyrre och Joel och det är alltid maktkamp. Vid detta tillfälle tycker Joel att det är en god idé att - efter tekning när puck är bortspelas - dela ut tre monstercrosscheckingar på Tyrre som dock står upp.
JA! 2-1 för Luleå och det är Tyrre som 5-6 meter ut i slottet drar på ett skott som möjligen ändrar riktning på en frölundait. Men 13,5 min kvar och Luleå leder.
Har varit full kamp och många chanser för båda lagen. Frölunda har nog haft 7-8 lägen motsvarande Tyrres nyss, men Walle har varit fantastiskt bra idag!
Luleå står emot, 1-1 i paus och Frölunda inleder tredje med 6 sek PP. Om inte zebrorna hittar på att ta ut Tyrre igen.
Mycket nöjd med Walle. Han är stor, snabb och har full koll på puckar nära mål. Han inledde säsongen med att missa första stolpen men den lärde han sig snabbt att äga. Sedan har han varit lite för mycket kvar på mållinjen och har behövt komma ut. Men nu kom han - Folin får lägga pucken till rätta och ladda på från sex meter - men Walle hinner komma ut två meter och stänger hela målet. SNYGGT!
Kan inte vara tydligare utvisning då kOMAReK fintar bort en frölundait i deras zon och frölundaren svarar genom att bakifrån smälla till med klubban över kOMAReKs fötter varpå han faller som en fura!
Aprunkarkommentatorn ser inget fel vilket säger mer om honom än om situationen.
Osj02: Ja, vi hoppas att det utvecklas så! Trötta ut Frölunda efter att först ha stoppat firma Lasch-Joel i PP. Och sedan dags för våra offensiva backar Engsund, Honka och Lepistö att överraska Frölunda som inte vet att vi kommer bakifrån också:-)
Sven.Savage: Jämt idag, kul med Walle som sista utpost. Lite mer tid i anfallszonen skulle inte vara fel. Gäller att hålla ihop första minutens utvisning och sen få långa anfall, det brukar vara vinnarspåret i andraperioderna.
20 sek kvar och Walle åker ut då han med ena benet och spaden är förbi det nya hörnstrecket som ska stoppa vakter att gå ut och ta puckar spelade till sarghörnet.
0-0 efter första perioden och Frölunda inleder andra perioden med 1.40 i PP. Farligt.
Annars två lag som jobbar hårt och tar ut varandra men ett antal chanser för båda lagen dock hyggligt rättvist med 0-0. Och där ingår också 140 sekunder för Frölundas farliga PP.
Luleå lyckas dock stå emot i box och nu åtta minuter spelade 0-0 och 5 mot 5.
Tycker annars att Luleå hade kommit igång något bättre än Frölunda innan PP, men högt pressande lag ger motståndarna problem i egen zon och ofta svårt komma igenom mittzon med puck under kontroll.
Nu får vi se hur det fortsätter sedan Frölunda fått medvind genom PP.
5,5 minut spelade och det blir PP för Frölunda sedan Limpan krossat Niederback i ryggen och denne slängt sig omkull vilket publiken bedömer genom att skandera filmare, filmare.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?