Paddan: Den dag jag överväger att bli SadoMooDooist vill jag att någon tar bort mig. Gärna med ett skott mellan ögonen så att det blir grundligt gjort.
Lulekickan: Låter inte bra det där, ska du verkligen underkasta dig andra personers dåliga ovanor att gå och lägga sig i tid. Då är det väl mycket bättre att göra det oväntade, som att konvertera till Modoismen :)
Paddan: Jäklar, om man ändå hade haft någon koll på fingrarna, innan man trycker på skicka ska man ju ändra innehållet!!! Schåån Gåttieer skulle det ju vara.
Lulekickan: Hmm, jag som trodde det var Ram som skulle stå för tavlorna och så gör Schämmi Rämm, eller hur de nu uttalade honom på Sportradion, en riktig sån där juniortabbe.
Portello: Vad har ni nu skrivit för skräp som till och med blev bortplockat?
Jag får se om jag har tid att visa er runt i arenan efter torsdagsmatchen. Det är möjligt att jag förväntas göra något annat efter matchen, och i så fall får vi väl ta det efter nästa hemmamatch istället.
Portello: Äsch, jag tycker att jag har det någorlunda bra som det är nu. Ja, förutom att ett riktigt jobb ligger på önskelistan tillsammans med en bredbandsuppkoppling. Men vem vet, kanske tomten kommer med det till jul ;) Nej, nu är det dags att bege sig mot bankomaten för att se om jag har några pengar kvar så att jag kommer hem med bussen. Sen får man väl förbereda sig för att lyssna på sportradiosändningen i brist på tillgång till Canal+.
Lulekickan: Lycka till med det. Har du inte klarat det när det har varit lågsäsong hur ska du klara det nu under brinnande säsong? Man lär ju sitta här dygnet runt snart, förutom då man är i Coop Arena dårå
Portello: Så mycket orkar jag nog inte posta ikväll. Jag tänkte försöka börja anpassa mina sovvanor lite mer efter de sovvanor som andra människor med mina arbetstider har.
Portello: Jäklar, är du tankeläsare eller? ;) En riktigt bra låt och ett bra album. Är man uppvuxen med en farsa och morsa som spelade Pink Floyd på hög volym så blir man väl lite miljöskadad kanske. Döm om min förvåning när jag också hittade en skiva med Black Sabbath i morsans skivsamling.
Portello: Äh, jag orkar inte sätta ihop något monsterinlägg nu. Jag får se till att det 1111 inlägget i LHF:s gb blir något speciellt istället. Det borde väl bli imorgon, typ.
Expressen har tydligen äntligen erkänt att de befinner sig på barnstadiet på sportavdelningen. Genom artikeln om Mikael Andersson och hans barnvakt....
Albert Hall: Nej, inte vad jag vet. Blir det något sådant så blir det nog inte förrän restaurangen m.m. också står klar.
Portello: LHF har försökt få hit Jarmo 3 ggr men han har tackat nej. Senast skyllde han på träningen. Därför är det inte något inbokat som det ser ut just nu.
Lulekickan: Vaddå ibland. Tycker det inträffar oftare och oftare nuförtiden. Det är väl bara att inse faktum, det man har att "se fram emot" är mest bara en massa kriser och att någon vänlig själ bokar in en på ålderdomshemmet :)
Paddan: Ja, det var något mer selektivt jag efterlyste. Helst skall också effekten vara något mer varaktig än en sån där kortslutning man kan få ibland när man är ruggigt stressad och utarbetad och försöker använda nyckelkortet till jobbet som busskort, alternativt står och slår in bankomatkoden gång på gång i porten och undrar varför dörruslingen inte verkar ha tänkt släppa in en.
Lulekickan: Det finns ju i och för sig lobotomi, men jag antar att du menar någonting liknande en selektiv radering. Hmm, då kanske man skulle kunna radera 1999 års finalspel.
Portello: Kanske om du kan ge oss lite fler upplysningar. Ärligt talat känns det lite tunt med info om man bara vet att "det är en låt med Red Hot Chili Peppers".
Albert Hall: Nope det kan jag tyvärr inte, vilket nog är tur för er :) Det är en av deras mest kända skulle jag tippa. Dom hade en Tävling på NRJ där bla den här låten var med i ett Medley.
Albert Hall: Jag har länge velat ha en raderaknapp. Dels för att jag kommer ihåg varenda jäkla människa jag träffat genom jobbet, och det är rätt många. Ibland kommer jag till och med ihåg deras adresser och personnummer, och det känns minst sagt onödigt när jag ändå inte har några funderingar på att börja umgås med dem privat. Dels skulle man ibland vilja radera sådant som inte borde ha hänt ur minnet. Det skulle vara lättare att säga "jag ångrar ingenting" då.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?