Lövva: Mmmm, och många av de namnen är ju väldigt bra allsvenska namn.Lavander har väl kvar gällande kontrakt men det är väl troligt att han har en ES-klassul i kontraktet. När det gäller Olofsson så ville både Modo och Luleå låna honom, men bägge lagen fick nobben av Piteå.
Portello: Så sant, tycker dom "borde" kunna ta åtminstine tolv poäng på de återstoende fem matcherna. Almtuna borta känns tufft men större under har ju inträffat.
Skulle Piteå missa play off är det ju ett stort fiasko med tanke på hur nära de var superallsvenskan i höstas.
Däremot satt vi och funderade på spelare som kan tänkas försvinna från Piteå nästa år...
Niklas Johansson Lavander Bella Olofsson Igor Strandberg Zacke Boman Patte
En ganska lång lista...å det där var s.k troliga namn
Lövva: Väldigt viktigt att Palters vann. Dom är nu 5 pts bakom Nyköping och 3 pts efter Almtuna.5 matcher återstår nu. 2 st hemma (Boden och Löven) samt 3 st borta (Teg,Almtuna,Vallentuna) Bara hoppas att de klarar att plocka 4 pinnar mera än Almtuna. Tycker inte att full pott ska vara omöjligt, men speciellt almtuna borta bli en hård nöt att knäcka.
På tal om ingenting alls så var jag å såg Jonas Hägerbäck idag, "in real action". Han gjorde en ganska medioker match. Åstakom i princip inget (noterades för ett ass) förutom några riktigt fula slashingar och efterslängar. Trodde att han skulle kunna visa upp betydligt mer i allsvenskan men ikväll blev det i alla fall inte någon dans på rosor för hans del, eller för Huddinge.
Värt att notera: Huddinge fick totalt under matchen 35 min för snack (en tia i den andra perioden och ett matchstraff i den sista perioden) och totalt fyra minuter för sex man på isen (fördelat på två "incidenter"). Tala om odiciplin.
Dysso: jag ska nog försöka ta mig ner till Jpkg för att se den matchen. Och herrejesusjävlar vad konstigt det kommer att kännas att se Myllys i en konstig blå tröja i stället för Luleå Hockeys dräkter!
(har inte varit ute på nätet sedan strax efter lunch i fredags - hugaligen vad mycket man hade att läsa ikapp...)
Mooora har fortsatt att gå bra och kanske tar en av de direktkvalificerande platserna nu...bäva månde Korven. Man brukar prata om Korvens derbyn mot Pölsan, eller mot dalainvasionerna i fjollbollen. men allt det där är förstås bara världsligt. När man jämför med holmgångarna mellan Mooora och korven. DET kommer att smälla i de matcherna!
Sedan är det fråga om ytterligare ett lag som kan direktkvalificera sig till kvalserien. Schleffte eller Bamsingarna? Det avgörs nog när de båda möts om två veckor, den 15e februari, då lagen spelar i Fjollbollen! Dåni!
nappen: Bamsingarna fick stryk med 1-2 av Mooora. Nu har de förlorat båda matcherna mot dalmasarna, som nu rycker i tabellen; ligger fyra pinnar före bajen nu. I de två andra matcherna fortfarande 3-1-ledningar för schtaan och sundsvall med minuter kvar. Står det här sig, går schleffte upp på andra. Men just nu 5 mot 3 för warulfvsvalparne...
Albert Hall: Wow! Med sådana kuggar kanske de lyckas hålla de tre pinnarna nu, trots hemmaplan och allt. Det verkar som de bidde lite busigt i slutet av andra, men de har wartulfvsvalparne inget för. Go, schleffte!
nappen: Och nu har schtaan och sundsvall båda 3-1, medan bamsingarna släppt Mooora till 1-2. Tredje perioden kvar, utom i Schleffte som ännu inte avslutat andra.
Liam Devlin: Robert Nordberg gjorde första kassen. 3-1 nu. Undrar vad schleffteborna egentligen tycker om Lill-Nobbe? Jag måste nog surfa iväg och kolla.
Det är inte riktigt sant. Det som är sant är att det inte går beställa saker från dom, och att dom inte "driver" sidan längre. Däremot finns allt som fanns där tidigare kvar... (se länk)
nappen: Nu har schleffte tagit ledningen med 2-0, och sundsvall har 1-0 på oskar. Bamsingarna har fortfarande oavgjort. Ett rejält steg framåt jämfört med förra Mooora-matchen.
Jag har hört att hockeyspelare dricker en del, och att det bruket är mer uttalat, ju längre ned i seriesystemet man hamnar, vilket ger innebörd till denna rubrik. Nu finns det alltså en tråd att noggrannt och uttömmande diskutera detta samhällsproblem!
Hmm. Jag finner att jag själv inte har något att komma med i frågan. Så i stället kan man väl se vad som händer idag, i den serie där de som skall slåss med Soppan och Korven, om en plats i finrummet nästa säsong, skall vaskas fram.
Idag är det tre matcher, som just startas, och de kompletteras av Apan-Gurkan i morgon. Det handlar om kamper mellan lag som ligger nära varandra.
De två ledarna Mooora och bajen möts på Hovet. revaschdags för bamsingarna, som krossades i den tidigare bortamatchen mot Moora.
Lite längre ned möts Schleffte och bofors. Hemmamatch för schtaan, om nu det är en fördel? De har ju hittills förlorat nästan alla hemmamatcher, medan de vunnit allt borta. Konstigt?
Och sedan lirar sundsvall-oskasshammn, och i morgon den fjärde matchen, således.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
När det gäller Olofsson så ville både Modo och Luleå låna honom, men bägge lagen fick nobben av Piteå.