Paddan: Njae, jag tror det blir svårt att få dem att avstå från att se matchen när de nu pallrar sig hit för att se just den. Dessutom tror jag inte de faller för LIF:s s.k. hockey när de håller på ett lag som har spelare som Petr Ton och Petr Tenkrat. De nyss nämnda spelarna följde förresten LHF:s matcher i Uleåborg med stort intresse. En match hade de dessutom sällskap av Cementovaara och Osmo Indian på den bänk där de satt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?