Nu är snart uppehållet över och jag börjar fundera över Luleås kommande matcher. Det börjar med två stentuffa bortamatcher mot Frölunda respektive Djurgården, två matcher där Luleå definitivt får slå ur underläge särskilt med tanke på att man inte spelat bra på slutet. Man har i alla fall tagit 7 poäng på de tre senaste matcherna och man kan väl hoppas att det även lossnar spelmässigt nu. Luleå brukar ju göra bra matcher mot bra motstånd. Det skulle vara skönt om Linus Fagemo får sätta någon puck, han har ju haft måltorka sedan den fina inledningen men jag tycker i alla fall att han jobbar hårt och jag är övertygad om att han snart börjar göra mål igen. Hoppas även att mitt andralag Timrå vinner mot Malmö respektive Leksand det skulle ju också vara bra för Luleå.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?