Luleå HF

SHL · 117625 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1559410

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hm, har insett att Pölsan haft problem under året men inte närmare sett över de pölserliga bekymren. Läste nyss Wennerbratts funderingar och vädigt obehagliga fakta som får en att tänka att vårt gnäll i Luleå är ett jäkla lyxbekymmer.

De flesta har väl bättre koll än jag och visste förstås redan att Pölsan fanns uppe i delad serieledning med 28 poäng efter 13 omgångar, men har på de 34 omgångar som därefter spelats bara tagit 36 poäng.

Väldigt knepigt. Hur kan man så totalt tappa allt? När mam dessutom - visserligen med några stjärnor som nu är borta - är regerande Svenska Mästare?

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!

Ser man efter lite mer i detalj, när det gäller Pölsan, finner man:

 

13 första matcher     28 p     bäst i serien*

13 nästa matcher     11 p     sämst i serien**

10 nästa matcher     20 p     tredje bäst i serien***

11 nästa matcher      5 p     sämst i serien****

 8 sista matcher        ? p

Uppenbarligen är det som Tommy Jonsson påstår: laget kan tillhöra de bästa i serien men under många veckor är de helt jävla lost.

Hur ska man förklara det här?

Jag vet!

* Den här fina tiden avslutades med Växjö-Pölsan 1-2. Sedan vände det nedåt.

** Den här skittiden avslutades med Luleå-Pölsa 8-1. Sedan vände det uppåt.

*** Den här fina tiden avslutades med Växjö-Pölsan 0-1. Sedan vände det nedåt.

**** Den här skittiden avslutades med Luleå-Pölsa 5-1. Sedan vänder det uppåt?

Jag har hittat förklaringen! Pölsan kan gå bra runt tio matcher men så fort man knappt bortaslår Växjö går det åt helvete. Sedan befinner man sig i sådant inferno till dess att man krossas i Delfinen och därefter fungerar allt igen...till man möter Växjö borta;-)

Pölsans senaste match var Luleå-Pölsan 5-1. 

Nu vet vi hur det går i fortsättningen. Pölsan kommer att vara ett av seriens bästa lag under resten av serien. Grattis, Pölsor!

Redigerad kommentar