Brynäs är Murphy's lag?
Pessimister världen över anser att vi alla styrs av Murphy's första lag som lyder på följande sätt:
Murhy's första lag
Om något kan gå åt helvete, går det åt helvete.
Helt klart har Pölsa-supportrar sedan jul match efter match sett lagen slå till med full kraft och det kändes naturligt att uppfatta Brynäs som Murphy's lag.
Men efter gårdagens matcher då Pölsan slog MooDoo och Gnaget torskade har plötsligt Pölsan pool position och det är nu nästan omöjligt för Gnaget att passera. Enda möjligheten att Pölsan nu ska tappa slutspelsplatsen är att de för det första torskar alla 3 poängen på Hovet på lördag och därefter torskar alla 3 poängen hemma mot Pungen på tisdag samtidigt som Gnaget tar alla 3 poängen borta mot Timrå.
För mig känns det avgjort, Pölsan går till slutspel. Gnagets chans att ta en slutspelsplats nu är borta.
Fast.... tänk om det händer ändå? om Gngaet ändå plockar in de sex poängen de ligger bakom Pölsan och tar slutspelsplatsen?
Ja, i så fall får Pölsa-supportrarna lära sig den vidriga innebörden av Murhy's andra lag.
Murhy's andra lag
Om något som kan gå åt helvete, inte går åt helvete, kommer det i ett senare skede att visa sig att det hade varit mycket bättre om det gått åt helvete redan från början.
Jahaja.
Luleå blir 2a i serien om vi släpper max 1p i matcherna mot Warulfven och HV.
Vi kan bli 2a även om vi släpper 2p till Warulfven på lördag, om vi sedan slår HV på tisdag med fler mål än Warulfven slår Rögle med i sin match.
Tuff uppgift men det kan gå. Luleå är i mycket god form nu och tänk att vi kommit så långt att vi faktiskt har chans att gå upp till plats 2. När vi torskade mot Rögle borta var jag övertygad om att vi bränt våra chanser eftersom vi då hade 5 poäng att ta in på HV och 7 poäng och 12 +mål att ta in på Ulfven. Men nu har vi spelat oss fram till ett fint läge att ta en god placering för en enklare resa i slutspelet.
Kommer vi högre än 4a innebär det att vi faktiskt kan skaffa oss en enklare motståndare än Linköping. Vi räknar ju med att Schtaan väljer Pölsan, i så fall får vi som nr 2 välja mellan Lustan och MooDoo i stället, eller som nr 3 ta det av de lagen som inte 2an tagit. Som lagen spelat efter uppehållet verkar ju MooDoo - trots att de varit svåra mot oss i år - nu vara enklare att möta. De har gått sämst av alla lag och bara tagit 2p senaste 6 matcherna, Lustan har gått ganska bra med 11p (Luleå har förstås gått klart bäst med 16p efter 5 vinster och nästanvinsten mot Sctaan).
Tidigare har vi räknat med att det varit tämligen klart att vi skulle möta Pungen i kvarten. Så kan det fortfarande bli men just nu lutar det mot att det blir Värsta Köplustan i stället, och det finns en liten möjlighet att det kan bli MooDoo.
Men efter alla dessa spekulationer viskar pessimisten inom en att på lördag spöar väl Warulfven upp oss så blir det Pungen ändå...