Ser att Apan möter HV i kväll, hemma i Aparenan. Låter som att hockeyintresset håller på att svalna i Aschtaan, går tydligen trögt med biljettförsäljningen.
Kanske har den mer kunniga delen av publiken förstått vad som väntar sedan fläskberget fick stryk av ex-burkölaren Rahimi och sedan Apan själv torskade mot just Burkölen.
Apan kanske tar tag i det hela och avvecklar herrlaget liksom de avvecklade damlaget så kan de fortsätta ta emot >10 miljoner årligen från kommunen för att fylla bankkontot, mammondyrkarna.
Och satsa på de billigare evenemangen ansiktsmålning, fiskdamm och banjo.
Vinfyllot Ulf-Ture lär ju inte se matchen mot HV idag men det är ju inte överraskande eftersom han aldrig ser några matcher vare sig live på Apstadion eller på TV/nätet: han prioriterar ju annat, som han påstod, en kväll när Apan spelade match som vi var flera icke-apor som såg, medan vinfyllot hellre satt och fyllde apsidan med hat mot Pölsan, MooDoo, Läjkers och Luleå.
Nu har Luleå Hockey släppt premiärlaget:
Forwards
Bill Sweatt - Jacob Lagacé - Jacob Micflikier
Toni Rajala - Johan Harju - Peter Cehlarik
Lennart Petrell - Jonathan Granström - Anton Hedman
Johan Forsberg - Christopher - Mastomäki - Karl Fabricius
Emil Sylvegård
Backar
Brendan Mikkelson - Jan Sandström
Jonathan Sigalet - Craig Schira
Ilari Melart - Marcus Oskarsson
Pontus Själin
Målvakter
Joel Lassinantti
(Daniel Larsson)
Det blev exakt som kuriren gissat, sedan de följt träningarna under veckan.
Nu går Sigalet äntligen in och man splittrar nu Mikkelson och Schira, vilket känns som ett utmärkt beslut. Sigalet kommer att täta defensiven bakom offensive Schira och landslagsjanne blir med sin erfarenhet utmärkt att komplettera Mikkelson. Och så har vi som tredje par Melart och Oskarsson som också det är en sammansättning som kan bli mycket effektiv i vinter, där väl vanligen Melart får ta mer defensivt ansvar för att frigöra Oskarsson, men som vi vet är Melart också beredd till väldigt offensiva utflykter och då känns det fint att Oskarsson är väl hemma i Luleås försvarsspel.
Rajal går alltså med Harju och Pistol Pete och om jag kommer ihåg rätt har denna lina ännu inte matchspelat men det blir intressant. Klickar de tillsammans? Det vet man inte i förväg men här finns så mycket spetskompetens att skulle de fungera perfekt tillsammans kan denna lina bli i klass med vår förstalina:-)
Kolla tredjelinan också: Lennart - Granis - Hedman. Den kan bli tunnnnnng att möta för motståndarna:-)
Och intressant att se att 18-årige Mastomäki - som imponerat i matcherna hittills - får förtroendet ta Fogströms plats mellan Foppa-Fabbe. Luleå Hockey - laget som släpper fram junisar!
Likaledes har Pontus Själin tagit plats på bänken som sjunde back, illustrerande trängseln på backsidan hos Luleå där vi alltså har en Jaros som skulle fått spela i vilket SHL-lag som helst, förmodar jag, men vi är mer välförsedda på backsidan än övriga lag. Känns fint att han finns. Som vanligt gäller det att vara förberedd när skador kommer och sådant.
Underbar intervju med virtuosen Ola i Norrländskan:
– Hejhej.
Varför gör ni en skiva om Luleå Hockey?
– Givetvis en grovt förolämpande fråga. Jag och Erik har stöttat laget sedan barnsben. Detta innefattar 70-talet, namnbytet och så småningom steget upp till elitserien. Detta skedde innan större delen av NSDs sportredaktion ens var sexuellt aktiv.
Hur kom ni på idén?
– Varför älskar man? Varför finns Greenpeace? Varför flyttade LeBron hem till Cleveland. Det handlar naturligtvis om kärlek.
När kommer skivan ut?
– Den finns på Itunes och Spotify från och med i måndags. Som fysisk cd dyker den upp på lördag, lagom till hemmapremiären.
Vilka är egentligen BDA-orkestern?
– Två jättehärliga killar, uppvuxna i Luleå, som är fullständigt övertygade om att Luleå Hockey rider en raket mot de dubbla bucklorna.
Borde ni inte bete er som vuxna istället?
– Trenden säger att man ska lyssna på sitt inre barn och ge tummen upp åt de livsbejakande reflexerna. Erik och jag är två moderna män i lyckliga äktenskap. Frågor på det?
Nå. Hur går det för Luleå i premiären?
– Jag har spelat solida pengar på 0–11 till Luleå Hockey och samtidigt noterat att Växjö lasarett anställt extrapersonal natten till fredag.
För en vecka sedan recenserade du den nya Skellefteålåten med Dan och dom i NSD, inte helt utan invektiv. Vad tror du Funky Dan och Fritte tycker om ert alster?
– Jag välkomnar ett möte med Funky Sören Dan för konsultation och one on one-lektioner i en professionell miljö. Jag är öppen för Rut-arbete. Tycker att han kämpar på bra med fin motor.
Fem matcher ikväll:
Växjö Lakers HC - Luleå HF
Höjdarmatchen mellan de båda mästarlagen!
Skellefteå AIK - HV 71
Frölunda HC - Rögle BK
Matcher där två topptippade lag har allt att förlora. I fjol lyckades Andreas skrämma HV att spöa Apan gång på gång men i år regeras HV av en hel hoper Johan med snällare stil.
Örebro HK - MODO Hockey
Brynäs IF - IF Malmö Redhawks
Två matcher med fyra lag som samtliga ser potenta ut och det blir inledningsvis intressant att följa alla dessa för att se just hur bra de egentligen är. Kanske något av dessa hänger på i den övre delen av tabellen?