Luleå HF

SHL ä 122127 inlägg ä 893 ämnen

Inlägg: 1782997

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Näsan "fina" personalhantering fortsätter.

Nu är det emil Pettersson som kallades in till Näsan och dick order om att tömma skåpet. Sparken på fem röda sekunder och tydligen hade Näsan redan fixat så att Läjkrarna tar in unge Emil.

Emil kom ju från MooDoo och att låte sig köpas av Apan var ju nära hemma, men nu kastas han huxflux 100 mil söderut. Och Emil berättar att det kom som en blixt från klar himmel. Ser man på stats verkar ju Emil ha gjort bra i från sig dessutom.

Nu har ju Näsan valsat runt i media med sin jakt på Bud, så den här gången kan han inte köra med den vanliga "vi fick plötsligt ett förslag vi inte kunde tacka nej till".

Näsans lista på svikna löften och sparkar fyller på sig.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20161208_kl._08.29.11.png

500x0-skrmavbild20160907kl._40.png

500x0-skrmavbild20161030kl._34.png


Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hej Sven, Long Time no see! Hockey är f.ö. inte ett jävla dugg kul längre!
Nu till det viktiga, Årets JulÖlProvning! Har du å Busen redan avverkat den? Finns resultatet i denna monstertråd?

Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage