Luleå HF

SHL · 117708 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 1787576

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: God fortsättning på dig och alla andra vettiga personer här.
Har du avlagt några nyårslöften?
Själv har jag två stycken. Det första är att pallra mig tillbaka till gymmet igen då det känns som man börjat bli lite för "vindsäker" :P
Det andra, som konstigt nog kommer bli svårare att hålla, är att ignorera Skeåtrollen och bara skriva lite sporadiskt här inne. Jag har svårt för deras totala okunskap, lögner och avsaknad av finess och humor, men jag ska göra mitt bästa. Det är ändå ingen idé att försöka korrigera dem och lära dem hur hockey fungerar. De ska få fortsätta hylla sin trista traktor som numera enbart består av burskydd, styrspel och total avsaknad av allt som är hockeyns hjärta...dvs fysiskt spel.
Jag hoppas verkligen att de värvar Kabanov, bara för att få skratta halvt ihjäl mig hur de slänger ut en massa pengar på ännu en avdankad återvändare istället för ett par backar.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Daddeh: Hej, Daddeh och god fortsättning till dig också! Faktum är att jag lagt ungefär samma löften som du;-)

Som andra långa som sitter mycket fick jag problem med ryggen då och då under hösten, igen, så hög tid att mer organisatoriskt sköta gymmet. Har av och till haft dessa behov men ej tid till gym så eftersom jag hade möjlighet byggde jag ett gymrum utanför bastun i källaren. Förutom dragapparat helt inriktat på fria vikter men i den branschen komplett utrustat så det fungerar utmärkt. Dessutom kan jag via datorn följa matcher eller annat parallellt:-) Plus rejäl slagsäck förstås, avslutar alltid passen med en rond mot säcken:-) Men jag blir inte mindre vindsäker från gymmet utan tvärtom ökar på vikten med muskler; gäller det bara att tömma andra typer av depåer tror jag mer på annan träning och eftersom jag bor så till att det normalt går snabbare att cykla än att bila till de flesta platser i centrala Fjollträsk får jag det gratis. Men kul att vi båda deffar oss:-)

När det gäller Aporna håller jag med. Det tar mig inte mycket tid att då och då vederlägga den mesta skiten de pysslar med genom att ställa upp fakta, gärna med en knorr i form av en talande bild eller liknande. Det skulle förstås gå ännu snabbare och vara ännu enklare att bara ge tillbaka genom hån och förlöjliganden och ren rutin att ge hatbrottslingen värre tillbaka av det slaget. Men man måste behålla omdömet och inse att det är helt meningslöst och det har aldrig intresserat mig. Däremot, när hatattackerna mot Luleå pågått tillräckligt länge, att riva masken av den uppblåsta hybrisapan genom att kartlägga riktiga apförhållanden som en motvikt till den förljugna sektbild de öser ut. Hade vi ett trådforum skulle det varit enklare, men som nu, i detta rullplanksformat, tvingas man upprepas sig gång på gång och då känns det meningslöst. Dessutom känns Apan inte så där vidare hyperintressant längre. Den ap-nedförsbacke vi prognostiserat pågår ju redan, sedan flera år, och det kommer bara att fortsätta nedåt och snabbare är min prognos. Så anledningen att ge tillbaka samt avslöja börjar rinna ut och numera är det mest av slentrian och vana man visar upp aptrynen och då finns det vettigare att göra. Så, även om jag inte totalkapar apkommentarerna direkt så kommer de att sina och kanske kapar jag snart ändå.

Så från min sida är det redan mindre Apa här i boken och mer något av (i omvänd prioritetsordning): 1. Allmänt om hockey 2. Följa Anders Nilssons utveckling - just nu fortsätter det nog för honom ungefär som tidigare men skulle det ändras, t ex om Robin Trump skadas eller börjar svikta och Anders får fler matcher kan det bli mer. 3. Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet! Har nog tänkt att den tråden fortsätter till den kan avslutas med GLUD, trots att det redan dröjt längre än väntat och realistiskt blir det inte 2017 heller. Men lite fortsatt på jämförelsevis sparlåga. Mer spännande framöver kanske hur det går för våra unga: vakterna, Jaros, Lundeström och E Emanuelsson, plus hur den sportsliga ledningen för laget formeras inför nästa säsong.