Nej, fy fan, nu tycker jag att Molgan får skämmas. Visserligen inte helt lätt att snacka bort de utvisningar vi åkt på, men för fan - Molgan har tagit ut en enda röglare i matchen och det var när en röglare bakifrån hakade Harju och välte honom, den gick inte att snacka bort. Men för övrigt har Molgan inte hittat en enda rögleutvisning för fulspel. Bara matchens första för puckut, samt en dubbelutvisning efter andra perioden.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Det vill jag påstå är ytterligare en tavla av Rubin. Trist att konstatera att med Lassi i mål hade Röglet inte haft något mål alls.
4.40 kvar, 2-2, och nu kan det sluta lite hur som helst.
Fan, här sitter man och tycker att Bulan ska sätta in Lassi för att vi inte ska riskera att få 0 poäng....