Chief: Det mesta är ju offentligt, så det är ok att prata med vem som helst bara man inte avslöjar vad som har sagts under överläggningarna, fast när det gäller sexbrott mot barn är det i regel stängda dörrar, och därmed är det mesta också sekretessbelagt, vilket betyder att vi inte kan prata med någon alls om det hela. Att det är just de målen man skulle ha behov att prata med någon om gör inte saken enklare. En gång i Sundsvall tvingades vi se på filmer som den tilltalade (som var från Dövik) själv spelat in och som skildrade övergreppen. Det var inte särskilt skojsigt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?