Luleå HF

SHL · 117708 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 221792

Sv: VF - LHF
Portello: Utdrag från hockeytidningen nr 4 1993:
HURTIG HISTORISK
Luleå-forwarden en av finalspelets främsta profiler.
"Lars Hurtig, 31 har aldrig upplevt en säsong som denna tidigare.
Först skälls Luleå ut från höger och vänster. Det tippade topplaget håller på att trilla ner i Allsvenskan. Klarar sig dock med en väldigt liten marginal. Sedan tråcklar sig Luleå i varje fall till slutspel. Men där håller det på att ta slut direkt.
Färjestad vann den första kvartsfinalen hemma mot Luleå med 4-1. I returen i Luleå ledde Färjestad med 4-0 efter två perioder. Men Luleå vände i sista perioden. Hade 4-4 vid full tid och ordnade till ett segermål i sudden death.
Sedan vände det för Luleå. I den avgörande matchen borta mot Färjestad vann Luleå med 4-3. Efter sudden death. Segerskytt: Lars Hurtig.
I första semifinalmatchen hemma mot Djurgården blev det också 4-3 efter förlängning. Segerskytt: Lars Hurtig.
Djurgården vann sedan i Globen med 4-1.
I avgörandet i Luleå blev det sudden death igen. Än en gång blev resultatet 4-3. Vem som blev segerskytt? Lasse Hurtig förstås."
Hur det sedan gick i finalen mot Brynäs är en annan och tråkigare historia.