Här är en till tabelltippartråd från i höstas som jag hittade på måfå. Men så här såg det för det mesta ut. LHF tippades på kvalplats, i något fall i ingenmansland. Nu kan vi hamna på övre halvan.
Vi måste ju tamejtusan betraktas som en positiv överraskning!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men så här såg det för det mesta ut. LHF tippades på kvalplats, i något fall i ingenmansland. Nu kan vi hamna på övre halvan.
Vi måste ju tamejtusan betraktas som en positiv överraskning!