Peja: Niinimäki, ja herregud vilken kalkon. Killen var en supertalang som gick extremt tidigt i draften för att sedan joddla bort karriären. I Luleå blev han mest känd för att leva på hamburgare och gjorde ingen glad. Sämsta Finska värvningen sedan ”Magnum 44” med Europas hårdaste skott som hans brorsa tillika agent lyckades övertyga lättlurade ansvariga i dåtidens LHF. Hur i hela hvete kunde ditt Brynäs komma på tanken att värva denna värdelösa Jesse?
DansbandsWolf: Ja, Niinimäki var en rälig typ. Det var som att han demonstrerade att han var för fin för oss, en mallig typ som gjorde som han ville och struntade i laget.
DansbandsWolf: Det var många år där Brynäs snappade upp lite vad som helst under pågående säsong. Niinimäki inledde okej i Brynäs men efter några matcher tog Bulan över laget och då var det över för honom.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Killen var en supertalang som gick extremt tidigt i draften för att sedan joddla bort karriären.
I Luleå blev han mest känd för att leva på hamburgare och gjorde ingen glad.
Sämsta Finska värvningen sedan ”Magnum 44” med Europas hårdaste skott som hans brorsa tillika agent lyckades övertyga lättlurade ansvariga i dåtidens LHF.
Hur i hela hvete kunde ditt Brynäs komma på tanken att värva denna värdelösa Jesse?