Luleå HF

SHL · 117646 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 2888139

Sv: Luleå Hockey 2024-25: Vägen mot SM-gludet!
Sven.Savage: Allt det du redogjort för med spelare från Norrbotten i Brynäs lag stämmer säkert.
Förutom, att Brynäs INTE vann guld säsongen -72/73.
Då var det faktiskt £eksand som vann.

Det var på den tiden £eksand förtjänade namnet Leksand. Numera går ju Dalaklubben rätteligen! under helt andra alias, i princip överallt förutom i Dalarna... £yxfällan eller Trottoarkanten, är väl de mest gångbara och vedertagna öknamnen.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2024-25: Vägen mot SM-gludet!
Realisten: Helt rätt, Realist och tack för det. Pölsan vann INTE 1973, det var ju Trottoarkantens IF. Däremot vann Pölsan 1971, vilket inte fanns med på listan.

Jag tog listan från kurirens artikel skriven av "Konrad Olsson" som slarvat.

1980 vann Pölsan också. Men efter det har de senaste 45 åren vunnit bara tre ggr; 1993, 1999, 2012.

Luleå har inte ens varit med i Elitserien/SHL under hela denna tid, men har ändå vunnit 2 glud, samt skulle ha vunnit 2020 då man vann serien överlägset, men slutspelet ställdes in med anledning av pandemin. Dvs Luleå har varit jämna med Pölsan senaste 45 åren, och dessutom har vi aldrig ens behövt kvala oss kvar. Vilket Pölsan tvingats till flera gånger samt t.o.m. ramlat ur.

Förutom det har Pölsan alltså 10 tidigare glud på 17 säsonger, men det beror helt och hållet på att de köpt in sina bästa spelare från Norrbotten.

Pölsan köpte sina glud för pengar,
för Pölsan fanns ej andra att få.
Sjung vackert ni köpgalna drängar,
sjung vackert om Norrbotten då.