Luleå HF

SHL · 117827 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2895191

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Förresten. Numera är såväl Piteå BB som Boden BB nedlagda. Ersatta av Sunderbyns sjukhus, vilket ligger i Luleå kommun. Illustrerande att befolkningen vid Norrbottenskusten organiseras i samverkan.

Så i framtiden slipper du oroa dig så mycket för hur många hockeyspelare som är födda i Luleå.

Och kan börja funderingarna angående hur många av DIF:s spelare som är födda på Djurgården.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Jag googlade på antalet invånare i respektive kommun. Luleå ca 79 000 och Gävle ca 103 000.

Nu gällde frågan varför Luleå fått fram så otroligt få NHL-spelare i jämförelse med resten av Hockeysverige, och naturligtvis syftar jag främst på 90-talisterna och framåt. Vad som skedde på 70-talet är rolig hockeyhistoria men knappast någonting som påverkar klubbarnas möjligheter att utveckla spelare idag.

Det skulle vara intressant att höra Luleås egna analys kring varför ni inte var och är bättre på att få fram spelare. Din strategi är uppenbarligen att gå till attack mot Skellefteå och personen som ställer frågan istället för att försöka analysera problemet, som du överhuvudtaget inte verkar vilja/kunna se. Det blir några roliga one-liners men närmare att förstå varför Luleå inte är bättre på spelarutbildning kommer man inte. Kanske har jag bättre lycka med frågan nästa gång Luleås juniorlag kommer på besök i Gävle.