Sven.Savage: Den äldste förfadern som jag har lyckats spåra hittills utan DNA är den så kallade ”sursillen” Erik Ångerman, vilket jag gemensamt med väldigt många andra. Har dock väldigt många outforskade grenar och i motsats till den av dina grenar som höll sig inom ett ganska litet geografiskt område, har mina flyttat runt en hel del inom Sverige. DNA-provet visade även tydligt att några var valloner, och även europeiska inslag under Medeltiden.
Peja: Det var ju väldigt imponerande. Såg att Erik Ångerman som serverade surströmming till soldater, som inte smakat det förut, och trodde det var rutten fisk.
Imponerande släkt också med alla dessa prästfruar i Österbotten.
Men nu ska du få höra något märkligt!
Läste att Erik Ångerman lär ha varit gift med Dordi Jacobsdotter Bure, vars mamma Kälug Olofsdotter var av Grubbesläkten. Denna Kälug Olofsdotter har jag också i mitt släktträd!
Det var Kälugs farfarsfarfar som tillsammans med hans hustru från släkten Due ska ha kommit till Västerbotten från Köbenhamn i mitten av 1300-talet. Hustrun Due hade en farfars farfars morfarsfar som var född i Schleswig 1130-01-14 och dog i Vordingborg 1182-05-12. Han var känd under namnet Valdemar I den Store Konge av Danmark.
Kan det stämma? Ja, det ser så ut, men något födelseår ser mystiskt ut och behöver kollas. Kanske är det så att någon lagt in någon önskarelation för att få fina anor.
Men stämmer det är du och jag släkt, Peja, med vår anfader Valdemar I den Store, bara bortåt trettio generationer bak, eller mer säkert och närmare från Kälug Olofsdotter på halva det avståndet..
He he. Har inte räknat på det men så många generationer bak kanske halva skandinavien är släkt, vem vet.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?