Luleå vann till slut med dessa 2-3 och ska väl ta sig till CHL:s slutspel - har 2 ytterligare omgångar av SHL:s kvalificeringsmatcher att genomföra. Läget för de svenska lagen just nu:
3. Fiskrenset 9p 4. Pölsan 9p 7. Luleå 8p
Ilves och Kaipa toppar på 12 respektive 11 poäng, Lukko Rauma 8:a på 7p. De finska lagen har inlett betydligt starkare än de brukat.
Själv har jag varit frånvarande en knapp vecka med anledning av magsmärtor; händer någon gång per år som mest, är en följd av alltför många stödvurrar/burgare och alltför lite fiber. Skit samma.
Missade som tur var att die Swedischbombe tydligen landade på två mål och tre assist i senaste matchen och numera är stor hjälte i världsmetropolen Klagenfurt. Vidrigt, äckligt och så j-a illa att se judas Kempe räkna sina trettio silverpenningar medan han lämnat frun och de underåriga barnen 200 mil bort att sköta sig själva.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
3. Fiskrenset 9p
4. Pölsan 9p
7. Luleå 8p
Ilves och Kaipa toppar på 12 respektive 11 poäng, Lukko Rauma 8:a på 7p. De finska lagen har inlett betydligt starkare än de brukat.