BJ#21: Ja, det är äckligt. Var har vi viljan att inte släppa apan över bron? Kom igen nu med kamp och fysik! Bara 2-0 och det är inte kört.
Personligen tycker jag att det som brister i Luleås spel är backcheckingen av linorna och det innebär att aporne kan spelvända snabbt och t.o.m. nå in i vårt slott där de kan bli livsfarliga.
Andra perioden rinner ut och Apan leder med 2-0. I slutet av perioden ser det ut som att Erik sätter en handske i plytet på köpespelaren Ålgård från danska delen av Schtan, varpå Ålgård långt senare kastar huvudet som vore han träffad av en tjut. Ålgård har verkligen lärt sig apspels snabbt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Personligen tycker jag att det som brister i Luleås spel är backcheckingen av linorna och det innebär att aporne kan spelvända snabbt och t.o.m. nå in i vårt slott där de kan bli livsfarliga.