Peja: Samtidigt är alla tips osäkra eftersom det kan räcka med skador på viktiga spelare så omkullkastas allt. Redan innan finalen påpekade Huge att målvaktsdebaclet och backskadan skulle sänka Pölsa och det fick han ju rätt i, även om jag själv inte tänker att det var hela förklaringen utan att Bulan fått material till ett lag som kunde ta Bulanhockeyn till högsta nivå var det viktigaste och att vi segrade så tydligt i finalen innebär tror jag att vi skulle ha segrat även om ni haft viktigaste vakten och backen oskadade.
Men det vet vi ju inte hur det hade gått då. Trist att ni även denna säsong får lida samma problem med risk att ni inte lyckas rekrytera er ur det: är svårt som fan att fylla avgörande luckor under säsong. Tidigare hade vi i a f Liiga som kunde släppa stjärnor i lag som missade slutspel.
Sven.Savage: Äh, rekrytera sig ur problem kan endast göra med bra rekryteringar. Brynäs har tagit in ett koppel av dyra spelare (Delia, Hägg, Kempny, Norlinder, Bellows, Fjällby) men jag skulle säga att de kanske snittar på betyg 1,5 på skala 1-5.
Vi får se vad Brynäs hittar på, men förmodligen kommer ingenting man gör nu att kunna kompensera för den urusla silly season man hade inför säsongen.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men det vet vi ju inte hur det hade gått då. Trist att ni även denna säsong får lida samma problem med risk att ni inte lyckas rekrytera er ur det: är svårt som fan att fylla avgörande luckor under säsong. Tidigare hade vi i a f Liiga som kunde släppa stjärnor i lag som missade slutspel.