Luleå HF

SHL · 119118 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2934503

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Och direkt till dagens viktigaste nyhet för Luleå Hockey!

Linus Omark tackar nej till att fortsätta i Lugano!

Anledningen är att Lugano inte kunnat erbjuda Omarks döttrar den skolgång de behövde.

Ojoj, det hade jag aldrig trott skulle hända. Vi visste ju att familjesituationen och döttrarnas vilja betydde mycket, kanske det mesta för Linus. I och med att de nu avstår från Lugano är jag övertygad om att Schweiz är kört. Och det gäller självfallet alla utländska lag ... det enda liiiite tänkbara vore kanske Kärpät mot att han bor i Luleå.

När det gäller Södertälje anses det ju att det bjöd Linus på en halv miljon per månad men det skiter han i. Pengarna är inte alls avgörande för Linus. Och Allsvenskan skulle vara pressande har han sagt ... fast liiiite tänkbart kanske vore BurkÖlen, eller möjligen MooDoo.

Men det vore knöligt eftersom han skulle vara bosatt i Luleå.

Ska han spela, ska det väl bli i SHL och då måste det väl bli Luleå. Apan är den minst tänkbara av alla klubbar i världen, så närmaste blir väl Timrå. 50 mil?

Skrikegård har ju varit på Limpan hela hösten, vore det möjligt att locka honom att lira med Klasen (som dock väl är borta skadad lång tid nu) och satsa påtat gå för andra gludet i rad?

Nej.

Jag tror inte det.

Jag har sällan varit så säker på något som att Limpan nu kommer att spela för Luleå

Men samtidigt vet jag att Linus kan ta egna beslut och han kan tänkas motivera det med att hans avslutning i Luleå senast inte kan överträffas.

Men att spela MOT Luleå?

Nej, det tror jag inte.

Jag tror att Linus strax presenteras som klar för Luleå. Underbart!

Linus kom hem,
för vi längtar efter dig.
Kom, innan hösten är slut,
snälla Linus!
😀
💖

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Och nu blir det CHL!

Luleå Hockey mot Brno. För några månader sedan räknade jag lugnt med att Luleå i november skulle vara på nivå att spöa vilket lag som helst. Men Luleå är ju i en formgrop modell värstigast någonsin, och för någon vecka sedan räknade vi med att kunna plocka in många spelare - men Leskinen, Bromé och Tardif kan inte spela. Bara Shinnimin är ny för säsongen.

Brno saknar tydligen ett antal landslagsspelare och kör med många 20-åringar.

Så kanske inte kört?

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Vet inte om 500.000 i månaden är en spott-styver för Omark, om man inte har tjänat mer än vad som kommer gå åt under sin karriär så är det inget att spotta åt, jag tror absolut inte att någon har erbjudit honom så mycket finns inte en chans.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: Jiglund skrev att det inte verkar finnas någon chans för Omark i Luleå ändå.