Luleå HF

SHL · 119128 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2934635

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Ajajaj, 1-1 efter två perioder, trots 25-10 i skott för Luleå. Brno har all anledning att vara nöjda med resultatet, speciellt som det spelar med mest reserver i form av junisar. Men de spelar ett effektivt försvarsspel medan Luleå har svårt att dyrka upp tjeckerna tillräckligt.

Returen spelas i Tjeckien om en vecka och då ska vi ju ytterligare få in Bromé, Tardif och Leskinen som det ser ut.

Vi BORDE ta Brno och gå vidare till kvart i CHL, men det ser inte alls säkert ut.

Pölsan ligger faktiskt fortfarande under med 0-1 mot Bern efter två perioder.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Pölsan kvitterar till 1-1 efter snygga pass Bäckis-Rödin-Larsson.

Fiskrenset tar ledning med 0-1 mot Grenoble.

Luleå har fortfarande 1-1 trots bra spel mot bra kämpande Brno .... och där pangar unge Håkansson in sitt första mål för Luleå överhuvudtaget och blir ack så glad! 2-1 nu och hoppas det lossnar nu.

Värt att notera att Levtchi ser allt bättre ut. Försvarar puck och börjar leverera till medspelare som innebär att Luleå får förbättrad lägen, sådant som vi är vana att se hockeyvirtuosen Lewtchi lyckas med när han är i sin riktiga form. Vaknar Levtci, vanka Luleå?!