Luleå HF

SHL · 119277 inlägg · 891 ämnen

Inlägg: 2937823

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Peja: Hmm. Jag berömmer Rödin för att han inte var lat utan kämpade i försvaret och tog bort lulespelares möjligheter att nå skottlägen eller hitta bra pass.

Du svarar att "Rödins arbetsinsats är alltid exemplarisk" vilket jag inte sett i matcherna mot oss, fast det är inte så ofta förstås.

Men tyvärr återfaller du i gamla synder och förklarar att

"Tyvärr blev Rödin förmodligen skadad efter en ful tackling av Engsund."

Och länkar till en artikel i det gävliga lokalbladet där man skriver "Otäck smäll på Rödin". Men jag ser inget om "ful tackling", som du skriver?

Kan dock inte läsa hela artikeln, så jag kollar repriserna.

Där finner man att Levtchi helt korrekt utvisas 47.04 sedan han hakat Rödin. Utvisningen var helt korrekt. Men Rödin förstärkte effekten genom att slänga sig så att domarna inte skulle missa det hela, och antagligen irriterade det Luleåspelarna.

I det efterföljande PP:t spelar Rödin bakom Luleås mål, varifrån han hotar bra inspel till annan pölsa och det är Engsund som har att bevaka Rödin. Vid två tillfällen har Rödin pucken vid sarg bakom vårt mål och båda gångerna åker han på helt korrekta och rena tacklingar av Engsund mot Rödins högra axel och blir manglad mot sarg och åker ned på knä. Engsunds tacklingar innebär att Rödin inte i lugn och ro kan hitta inspelningar framför mål utan bara kan skicka iväg pucken efter sarg åt höger.

Helt korrekt agerat av Engsund. Han är en av seriens skickligaste tacklare och gör sitt jobb.

Kan räkna upp otaliga lägen där pölsor ska försvara sig i liknande lägen men de väljer vanligen att utdela regelvidriga crosscheckingar på Lulespelare. Sådant accepterar ju domarna fast det är ett elände och egentligen otillåtet. Medan Engsunds tacklingar är regelmässigt korrekta. Gissningsvis gör det ont på Rödin att möta Engsunds tacklingar och det är ju en del av idén bakom tackling.

Men du översätter ovanstående till

"Tyvärr blev Rödin förmodligen skadad efter en ful tackling av Engsund."

Mycket tråkigt att du uppför dig på det sättet.