Luleå HF

SHL · 122128 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 2964772

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Resultat från eftermiddagen:

• Linköping HC - Frölunda HC 2 - 1 (2-1, 0-0, 0-0)
• Timrå IK - Örebro HK 5 - 2 (1-0, 3-2, 1-0)
• IF Malmö Redhawks - Färjestad BK 2 - 1 (1-0, 1-0, 0-1)

Kul att Fiskrenset äntligen torskade. Trevligt att Öret nu riskerar dras in i kvalrädsla. Och hur långt kan detta Malmet gå? Final? Eller bättre?

När det gäller Realistens perspektiv gällande Luleås chanser i grundserien på sikt var det väl obra att Malmet och Timret tar poäng och likaledes att vi får möta ett uppretat Fiskrenset strax.

Men det är som det är. Ska vi in på toppsex hänger det i första hand på oss själva.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: När det gäller Realistens perspektiv gällande Luleås chanser i grundserien på sikt var det väl obra att Malmet och Timret tar poäng och likaledes att vi får möta ett uppretat Fiskrenset strax.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Det var ju inget vidare att Linköping vann heller om man säger så. Frölunda hotar inte. Malmö seglar iväg...
Mer och mer lutar det nu åt att vi typ MÅSTE ha minst Färjestad och Djurgården bakom oss, annars blir det GARANTERAT!! i bästa fall Playin. Och då måste vi samtidigt OCKSÅ ha Linköping, Brynäs och Timrå, ALLA!! de lagen efter oss. Då vill det nog definitivt till att vi till att vi börjar med att ta alla poängen mot HV, som om de besegrar oss, verkligen ser ryggtavlan på ett just nu riktigt söndertrasat Örebro.

Förlösande att det blev 1-0 just nu.

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Strax nedsläpp för kvällsmatcherna:

• Brynäs IF - Växjö Lakers HC
• Leksands IF - Skellefteå AIK
• Luleå HF - HV 71
• Djurgårdens IF - Rögle BK

Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
1x1-1pxred.gif
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
1x1-1pxred.gif
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
1x1-1pxred.gif
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
1x1-1pxred.gif
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage