Luleå HF

SHL · 120374 inlägg · 892 ämnen

Inlägg: 2973500

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Sven.Savage: När du nu illustrerar det så genomgående som du gör; Visst hade det väl ändå varit förlösande inför fortsättningen, om vi hade kunnat knipa åt oss plats 6, alternativt 5, för att slippa både 'Fiskrenset' och 'Apan' redan i en förmodad kvartsfinal, vilket blir fallet om vi slutar 7:a eller 8:a.
Jag tycker verkligen att vi ska hoppas att det kommer ytterligare "grus i maskineriet" för vår "forne kämpe" Cam Abbot och han Ulfvar... För en sak VET VI med SÄKERHET, Timrå UTAN, eller med en rejält 'skadeskjuten' Jonatan Dahlen, är ett synnerligen mediokert SHL-lag, och de lär utan honom i 'bra' författning näppeligen komma före oss efter 52 spelade omgångar.
Då återstår 'möjligen' Brynäs som ett potentiellt hot, även om jag inte tror det, knappast Djurgården. Och Linköping SKA vi bara ha efter oss.

Det är "mer än bara sannolikt", att det är VITAL!!! betydelse när Grundserien väl ska summeras, att vi ÅTMINSTONE ser till att Färjestad INTE får med sig ALLA poängen under Torsdagskvällen.
Jag anser att det är prio 1 !! Får de inte det, tar de max in 1 poäng på oss.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Realisten: jag hoppas du får rätt, men jag räds Ulfven. Betänk att någon av lagen över oss kan ramla ned i en formgrop eller drabbas av skador. Eller vi kan göra det.

Fiskrenset har ju en vana att i stort sett alla säsonger åka ned i en formdal på våren när vädret bli bättre och de föredrar att sitta på avenyn, ta en pilsner, titta på flickor och snacka sparkboll, som är det enda som egentligen gäller i Sveriges Arsle.