Luleå HF

SHL · 120442 inlägg · 892 ämnen

Inlägg: 2974494

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Dagen efter. Luleå gjorde ingen HuVa-match utan spelade på hög nivå. Men förlorade.

Känns lite tungt.

Men, allvarligt talat: vi kunde ha vunnit. Vi satte 2-3 vid tidpunkten 60.00,1. Oflyt. Vi hade skott i stolpen under OT.

Hockey är hockey.

Från början av matchen trodde jag vi skulle ”Mitell”-torska fysiskt, när tacklingarna smällde. Men de orkade inte hålla på med det så länge. Fortsatta matchen höll vi kampen man mot man uppe och var bättre vid Warulfven sarger, även om vi hade svårt mot stora ulfvar vid våra sarger.

PP. Fungerade hyggligt att hålla igång spelet, men vi saknar omarks gretzkypass, omsrks crosspass och Allards inspel. Kan vi dra upp farten på spelet och addera även nämnda pass lossnar det nog. Nu har vi snart uppehåll och kan fokusera träningar på sådant.

Men kommer det att räcka mot Warulfven i slutet av säsongen, om/när de orkar fortsätta tackla som besatta, om de kan köra med sådant fart i spelvändningar frö att få mål inom 10-15 sek från att de passerat vår blå, om du har tunga, snabba modiga och storarslade spelare som bryter in över blå och tar sig in i slottet? Och om Larmi fortsätter att spela sin variant av Myllyshockey?

Känns svårt. Fiskrenset, Apan, Röglet, Malmet, Plastjö och Pölsan kan vi nog besegra om och när vi är på topp.

Men om Warulfven når SIN topp?

Tror att de enda som kan besegra Warulfven detta år är ............ Warulfven.