Wilhelmsson: Väldigt märkligt att brynässpelarna ryckte i hjälmarna under matchen. Har sett ungefär alla Brynäs matcher den här säsongen och inte sett en enda gång att de medvetet försökt rycka av hjälmar på motspelare. Idiotiskt och nu kostade det oss (eventuellt) dessutom två pinnar.
Vad gäller straffen har jag hört från olika håll att videobedömning på straffar endast får göras då man ska avgöra om pucken varit över linjen eller inte. Om det stämmer eller inte låter jag vara osagt. Jag har inte hunnit faktakolla det.
Luleå är väldigt tunga att möta. Det som förvånade mig, som jag påpekade igår, var oredan i er egen försvarszon. Försvarsspelet brukar vara ett adelsmärke i Luleå.
Zappaholic: Nja, om regeln är så solklar att man bara får videokolla om pucken passerar mållinjen eller inte vid straffslag så hade väl domarna självfallet inte gjort nån videokoll heller. I övrigt såg jag bara ETT ”hjälmtapp” och det var knappast självförvållat av lulingen när Kempny behövde två försök på sig innan han lyckades göra sin antagonist hjälmlös. En osedvanligt öppen match och sett till chanserna inte helt orättvist, tycker att dom hade fler riktigt farliga lägen där Källgren räddade oss.
Zappaholic: Då har du missat att se Luleås matcher, långa stunder så är det totalt kaos i egen zon, vi har ändå en offensiv spets som har gjort att vi kan vinna matcherna ändå, men försvaret ... ja herrejävlar vilken katastrof det är.
Luleås adelsmärke har alltid varit ett extremt bra försvar men lite trubbigt framåt, nu är det tvärtom, vi har spelare som kan avgöra matcherna i alla fyra kedjor men då ska vi inte vara i egen zon, inte undra på att våra målvakter inte ens är i topp 10 när det gäller räddningsprocent, Ward på 89,35% och Lassi på 88,86%.
Allt detta beror på vårt försvar som är en jävla hönsgård, sen gillar vi att ta utvisningar som fan, PP är ju horribelt att bevittna, vi och Leksand är in en klass för sig när det gäller PP.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Vad gäller straffen har jag hört från olika håll att videobedömning på straffar endast får göras då man ska avgöra om pucken varit över linjen eller inte. Om det stämmer eller inte låter jag vara osagt. Jag har inte hunnit faktakolla det.
Luleå är väldigt tunga att möta. Det som förvånade mig, som jag påpekade igår, var oredan i er egen försvarszon. Försvarsspelet brukar vara ett adelsmärke i Luleå.