Luleå HF

SHL · 120935 inlägg · 893 ämnen

Inlägg: 2991226

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Wilhelmsson: Beslutsmotiveringen av domaren var ju INTE att Bellows ”vände om för att hämta pucken” utan som Peja säger: han drog pucken bakåt i den sista dragningen.
Mao: så länge pucken hela tiden är i rörelse framåt så var Bellows åkning ”tillbaka” för att hämta pucken tydligen godkänd enligt regelverket och inte det som domarna tittade på.
Man har ju annars sett ”Foppastraffar” vid straffslag som resulterat i mål och där dras ju pucken också snett bakåt i sista dragningen, varför godkänns isf ett sånt mål på straffslag?

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2025-2026: Vägen mot nästa SM-glud!
Huge: Spelaren rör sig framåt under en foppastraff, då får man dra den bakåt, nu tappade bellows pucken bakåt, vände om om och plockade upp pucken och började om, domarens förklaring är verkligen skum och han borde gett wash-out tecknet direkt.