Huga: Efter att han hämtat pucken gör han en dragning där han för pucken bakåt och det är exakt därför domarna underkänner straffen. Har inte sett bra bilder från målkamera etc, men redan vinkeln de använde på matchen och i repriser, som jag har kollat flera gånger bedömer jag visa 1-2 dm tillbakarörelse för puck.
Peja påpekade att sådan tillbakaförsel av puck kan säkert ha förekommit fler gånger utan att straff dömts bort och det tror jag han kan ha rätt i.
Huga: Den får inte föra en puck bakåt vid straffslag det har varit så länge, sedan är det hur man tolkar den och i den situationen du syftar till så dras den bakåt då ska målet tas bort hur än man ser på saken!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?