BJ#21: Jahaja. Bodenbjörk och Magnusson, vaskat från B-laget av zebror. Blir många utvisningar då med varierande tröskel och naturligvis gynnar det Apan eftersom de lyckats utmärkt i special teams mot oss.
Tänker att det handlat om tre saker.
Dels att Lars Bryggman och Pontus Johansson satt så många mål. Sex av de tio mål Apan gjort på oss (räknar inte 4-0 och 5-0 i match två, som inte gällde något. Tycker kanske att dessa båda inte alls var spelare vi var rädda för och jobbade lika mycket för att hindra, eftersom de inte var kända som målskyttar. Kan tänka att de sex mål de gjorde till stor del var sådana som Ward brukar plocka. Tror kanske ändå att Warden och inte räknade med dem, snarare att Warden haft så mycket spade att kanske han tröttnade lite.
För det andra special teams, förstås. Luleå vet detta och har varit väldigt försiktiga att ta utvisningar så länge det pågått match. Men har man lyft sig själva? Ja, nästan, men nog borde man levererat bättre i BP; känns nästan som att man blivit för försiktiga där och låtit Apan komma loss. Och likaledes i PP där det är riktigt tydligt att man måste spela snabbare för att ta fram riktigt bra chanser; känns som att de inte vågar dra upp farten eftersom de är rädda tappa puck, samtidigt som övriga spelare inte rör sig tillräckligt för att erbjuda bra passningar för den som har pucken. Luleå SKA vara bättre än så här, är de mentalt aprädda kanske?
Sedan har vi spelare som varit osynliga. Jag förstår inte varför. Nurmi, t ex, ska ju vara med och synas hela tiden. Kan det vara så att Bulan givit order som hämmar spelet för en del? T.ex. att "du får INTE ta utvisningar"?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Målvakt:
Matteus Ward (Joel Lassinantti)
Backpar:
Erik Gustafsson, Frederic Allard
Otto Leskinen, Jesper Sellgren
Oscar Engsund, Pontus Själin
Oliwer Sjöström
Kedjor:
Mathias Bromé, Pontus Andreasson, Linus Omark
Brendan Shinnimin, Brian O'Neill, Isac Hedqvist
Anton Levtchi, Eetu Koivistoinen, Markus Nurmi
Ben Tardif, Heikki Liedes, Filip Eriksson
David Granberg