Pessimisten: sparka Lener ger knappast något. Laget är obalanserat från första början, och det största ansvaret för det ligger på Lars Modig och hans gäng. Vi har några riktigt bra spelare, men inte en enda naturlig center som duger till något och då spelar det nästan ingen roll hur bra yttrar vi har. Man kan inte göra plättar utan ägg även om man har den finaste mjölk och det bästa mjöl som finns, typ.
(eller ja, iofs är det väl just pannkaka det har blivit av Luleås spel...)
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
(eller ja, iofs är det väl just pannkaka det har blivit av Luleås spel...)