Portello: Ska vi undvika kval så var det ju rätt tuffa resultat, flera av bottenkonkurrenterna har vänt dåliga trender. LHC, DIF och Mora. Två raka segrar på AIK för Mora, det ger nog råg i ryggen inför slutklämmen. AIK kommer givetvis att piska oss i inbördes mötet på lördag. Sedan är det dags för Mora nästa lördag. LHF:s lördagsform är usel, vi har inte en trepoängare sedan i november. Tre raka förluster.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Nu är det:
LHF 65
LHC 65
AIK 64
DIF 64
FHC 63
MIK 61