FBK-Mora. Mora har allt att vinna, FBK allt att förlora.Men jag tror ändå att FBK tar hem detta.Dom känns som det klart stabilaste laget i hela ES och allt annat än seger för dom skulle vara en stor fet skräll. Tips : 4-1 till FBK
Hv71-Brynäs.Svårtippad matchserie men jag tror att HV drar det längsta strået. Tips: 4-2 till HV71
MoDo-Timrå.Otroligt intressant matchserie.Enligt mig den mest spännande för den neutrale åskådaren.Timrå har väldiga problem att göra mål, men å andra sidan så släpper dom också in väldigt lite mål. Tycker dock att det känns som att MoDo har fler matchvinnare än Timrå. Tips: 4-2 till MoDo
Linköping-Luleå.Linköping har vunnit fem av de sex senaste matcherna och Stana har storspelat och hållit nollan i flera av matcherna.När det gäller Luleå har Bartecko-Surovy-Renberg varit riktigt heta de senaste matcherna men för att vi ska gå långt i detta slutspel gäller det att även andra kedjor börjar att producera.Tänker fram för allt på kedjan Hynning-Chabada-Kerman. Tips: 4-3 till Linköping
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
FBK-Mora. Mora har allt att vinna, FBK allt att förlora.Men jag tror ändå att FBK tar hem detta.Dom känns som det klart stabilaste laget i hela ES och allt annat än seger för dom skulle vara en stor fet skräll. Tips : 4-1 till FBK
Hv71-Brynäs.Svårtippad matchserie men jag tror att HV drar det längsta strået.
Tips: 4-2 till HV71
MoDo-Timrå.Otroligt intressant matchserie.Enligt mig den mest spännande för den neutrale åskådaren.Timrå har väldiga problem att göra mål, men å andra sidan så släpper dom också in väldigt lite mål.
Tycker dock att det känns som att MoDo har fler matchvinnare än Timrå.
Tips: 4-2 till MoDo
Linköping-Luleå.Linköping har vunnit fem av de sex senaste matcherna och Stana har storspelat och hållit nollan i flera av matcherna.När det gäller Luleå har Bartecko-Surovy-Renberg varit riktigt heta de senaste matcherna men för att vi ska gå långt i detta slutspel gäller det att även andra kedjor börjar att producera.Tänker fram för allt på kedjan Hynning-Chabada-Kerman.
Tips: 4-3 till Linköping