Lindberg Råkkar: skulle vi ha mött HV i slutspelet är jag tämligen säker på att de hade chartrat ett plan hela vägen från Jönköping till Luleå (och LHF åt andra hållet). De flesta lagen gör ju så numera i slutspel. Kostnaden är ingen faktor för HV heller, till och med LHF chartrar ju plan emellanåt för att tjäna tid även under grundserien, bland annat har man ju tex flugit till Borlänge vid bortamatcher mot Mora vilket kapar busstiden med uppemot tre timmar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?