aldrig slagit det att man kan värva spelare i 25-30års ålder också? Man behöver inte värva en talang på 15-21år eller en rutinerad räv på 35+ som har spelat i MIF tidigare för 10år seda.
Jag säger inget om att satsa på talanger men jag vill inte se mer gamla ex.miffare i laget med betoning på gamla bara att se tillbaka i tiden på gamla ex.miffare som kommit tillbaka Peter Andersson, Öhman, Hasselblad, Burra, Svanberg och nu ev Åhlund också.
Inte konstigt att man oroar sig för att Johan Sälle, Joakim Musakka, BUrra mfl skall komma tillbaka igen... man kan aldrig vara säker med MIFs värvningspolicy...
Och ja man kan gärna värva en 41åring om han håller klassen men han MÅSTE inte ha ett förflutet i Malmö Isstadion som MIFs värvningar idag verkar ha som krav.
Stefan: Jag personligen tycker det är mycket bra, visar att det finns folk som bryr sig om klubben, när äldre spelare med ett förflutet i MIF vill vara med o hjälpa laget.
För att komma upp över strecket kan man inte bara plocka upp lovande spelare, ta in några äldre rävar osso, då kommer vi klara det här. Jag brukar ALLTID säga att man ska satsa på talangerna. Men idag förstår jag verkligen Lillis o de andra i MIF-ledningen. De gör ALLT för klubben, tycker verkligen de ska ha en eloge efter den här säsongen när ES-kontraktet är säkrat och framtiden något ljusare igen...
Till alla: Jag är iaf trött på allt gnäll osm varit den här säsongen. Man kommer ingenstans genom att gnälla o "tycka synd om sig själv" för att man håller på ett lag i de nedre regionerna. Det vänder, var så säkra !
vilket visar att det riktigt är kris i laguttagningarna.
Vas precis tillbaka efter en lång reabilitering och går efter två J20 matcher raka vägen in i a-laget som han spelat EN match för tidigare.
Söderberg var med på swehockey även mot Linköping men även där visar det på exempel i den tunna truppen då Söderberg enligt uppgift inte vill spela med a-alaget denna säsong utan fortsätta utvecklas i J20 ett år till och blivit lovad detta. Trots det så är han i a-laget idag rätt eller fel bra fråga.
Verkar som om fler spelare än Åhlund är på väg in... vad skall vi tippa på? Musakka, Sälle, Burra x2, Sjögren, Pekka Lindmark? :)
Magnus: Ja, jag såg det, och instämmer i förhoppningen. Det gäller att matcha in dessa herrar, då tydligen Valdix & Björk är borta för jvm spel då Mif möter mardrömsmotståndaren no. 1, MoDo annandagjul.
Följ länken för en intervju med Hammar gjord av en Trojan. Att det varit så illa med hans speltid trodde jag inte och det är inte konstigt att han inte får något gjort med tanke på det.
Skönt för Hammar att komma till Troja idag och få vara med om en jätteförnedring. Bofors krossade dem med 9-1. Otroligt nog spelade Hammar bara -1, om det beror på lite istid eller en stabil kedja har jag ingen aning om.
Angående scoutingen ser jag det som osannolikt dåligt i en organisation med Peter Sundström, Mats Näslund och Tomas Sandström i kulisserna. Men de kanske inte orkar syssla med sådant, vad vet jag. Näslund vet jag har ett "riktigt" arbete nuförtiden och må vara fölåten på grund av det. De övriga har jag noll koll på.
Angående Åhlund så är det han själv som kontaktat Mif och hört sig för. Om han skulle "värvas" förmodar jag att han skall tjäna som utfylland i de kedjor som finns till för att spela 0-0. Har ingen koll på vad han kan nu, förr var han en gud på skridskor men det har jag svårt att tro om honom nu. En rutinerad utfyllnadsspelare som är billig för klubben. Rutinen lär behövas framöver, han är trots allt en av få i Mifs trupp som spelat kvalserie de senaste åren (Gud förbjude att den rutinen skall behövas när 50 omgångar är spelade).
Ett av de största problem MIF har är den, vad det verkar, obefintliga scoutingen. Ett annat, om än besläktat, problem den obegripliga spelarpolicy man har. Varför lät man t.ex Malmström försvinna? Han var ju en stjärna i vardande 2000/ 2001. Det tycks som om han blev "förstörd" av Bäckman.
För er som inte redan vet det så ska Jan Hammar lånas ut till Troja i tre matcher. Kan bli fler men till att börja med tre matcher. Orsaken är att Hammar känner att han får för lite matchtid och därför vill bli utlånad ett tag. Läs mer på länken. MIF mot SM-Guld.
jo men vi vet ju vad Åhlund kan prestera på isen för MIF för 10år sedan det får vi inte glömma, han har säkerligen blivit bättre under dessa 10år som gått :D
Nu skall man iofs inte såga en värvning som inte har skett än men det låter inget vidare på förhand, det kanske visar sig att han blir en succe men jag har svårt att se det.
Hade sett bättre ut med en värvning a Patrik Juhlin om man skall värva en äldre spelare? Julle har haft näsa för mål tidigare säsonger i Schweiz om jag inte misstar mig och nån dag är det nog dags för Sverige även där.
Stefan: Ja, låter inte som en kanonvärvning direkt... Man hade ju hoppats att recyclingen skulle ha upphört. Åhlund var rätt överviktig redan när han gjorde krisinhopp i Timrå.
En skämtsam historia kan måhända pigga upp?: "Lille Olle gick på småskolan när läraren frågade vad deras fäder jobbade > | med. Dom vanliga svaren dök upp: Polis, advokat, brandman, > | revisor, busschaffis och så vidare. > | > | Men Olle som till vanligt var den som höll låda och var klassens mest aktiva > | satt still för sig själv i ett hörn. Läraren tyckte detta var konstigt och > | frågade Olle om inte han skulle berätta för klassen vad hans pappa jobbade > | med. > | > | "Min pappa är erotisk dansare på en bögbar. Där tar han av sig alla kläderna > | och dansar näck framför en massa andra män som betalar honom för det. Några > | gånger om dom betalar bra nog så följer han med en av dom till ett billigt > | hotell och blir knullad i röven." > | > | Läraren blev mycket förskräckt över denna förklaring, och drog lilla Olle > | undan medans dom andra i klassen fick sitta för sig själv och rita."Är detta > | sanningen Olle?" frågade läraren. > | > | "Nej," svarade Olle skamsen, "men min pappa spelar hockey i Leksand, och det > | tycker jag är för pinsamt!!!!!!!!!!!"
Magnus: Visst fick vi betala för FBK:s dåliga svit, men samtidigt så gjorde ju Mif dom bra också. Jag tycker inte FBK spelade speciellt bra men de kunde dominera då våra pågar totalt saknade rätt inställning. Tragiskt att se att de inte ens kan tända till mot ett så pass bra motstånd som Färjestad. Hoppas verkligen detta var en engångsföreteelse?=(
Nubben: Enligt AB är inte Hannula intresserad av att åka hem igen för tillfället. Enligt honom själv: // – Det har gått bättre och bättre på slutet och jag gjorde mål i gårdagens match. Hade jag inte känt på campen att jag skulle ha en möjlighet att ta en plats i Minnesota hade jag vänt hem. Men jag känner att jag är tillräckligt bra för att spela med dem och jag tror jag har en bra chans att bli uppkallad. Just nu har jag ingen tanke på att åka hem. Det här är ett äventyr för mig, säger Mika Hannula till Sportbladet. // Men han vore en förstärkning. Mer finns att läsa via länken. MIF mot SM-Guld.
Väntad förlust liksom mot Frölunda. Sämsta möjliga tillfälle att möta dessa båda lag när de förlorat ett par på rad. Det fick vi betala för med ränta! Ser inte att det kommer bli mycket lättare mot LHC tyvärr...
Blir en tung afton för oss idag men att slå FBK hade jag inte väntat mig. Kan bara hoppas att Leskand och Södertälje också förlorar så vi har dem bakom oss.
Överstegrisen: Själv är jag inte alls nöjd med Frölundamatchen. MIF borde varit i ledning med ett eller ett par mål efter 1:a perioden, och då hade frölunda alldrig hämtat sig. Tyvärr är inte måleffektiviteten vad den borde vara.
aldrig slagit det att man kan värva spelare i 25-30års ålder också?
Man behöver inte värva en talang på 15-21år eller en rutinerad räv på 35+ som har spelat i MIF tidigare för 10år seda.
Jag säger inget om att satsa på talanger men jag vill inte se mer gamla ex.miffare i laget med betoning på gamla bara att se tillbaka i tiden på gamla ex.miffare som kommit tillbaka Peter Andersson, Öhman, Hasselblad, Burra, Svanberg och nu ev Åhlund också.
Inte konstigt att man oroar sig för att Johan Sälle, Joakim Musakka, BUrra mfl skall komma tillbaka igen... man kan aldrig vara säker med MIFs värvningspolicy...
Och ja man kan gärna värva en 41åring om han håller klassen men han MÅSTE inte ha ett förflutet i Malmö Isstadion som MIFs värvningar idag verkar ha som krav.