Malmö Redhawks

SHL · 24628 inlägg · 2625 ämnen
« · 123731 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Nubben tipskungen =)
CoolaKoffe: Det var ett par år sen men visst har jag samlat på autografer jag osso.
De finaste autograferna och två av de få som jag har kvar är som jag fick 1994, precis efter VM bronset i fotboll.

Ravelli och Brolin...

De satt rätt fint då ;)

Sv: Nubben tipskungen =)
Nubben:Man tackar har oxå Kristian Gahns atougraf från SSK

Sv: Nubben tipskungen =)
CoolaKoffe: Grattis Koffe ;)

Slit dem med hälsan...

Sv: Nubben tipskungen =)
Fick ett brev ida kl 12.15 öppnade ja den å en polare från Askersund som känner Hasselblad hade skickat MIF:s atougrafer Jussi,Hannula,Mattssons m.m

å ja fick två samlarkort av Hasselblad d enda som saknas e atougrafer på min svarta matchtröja

Sv: Nubben tipskungen =)
Stefan: Du har helt rätt, men samtidigt lika fel ;)

Nä jag bara skämta, du har rätt. Du säger precis det jag sagt hela tiden osso, matcha in juniorerna en o en i olika kedjor med 2 "rutinerade" spelare. Då kommer de utvecklas...

Men har MIF den typen av spelare som kan dra med sig en junior och lyfta upp en kedja, jag tvilar rejält när det gäller jut den biten, Tyuresson (när har är fullt frisk o i form) kan helt klart. Jussi osso. Men sen vetti katten om vi har fler som kan passa in med juniorerna...

tvärr..

Sv: Nubben tipskungen =)
Nubben:

kommer du ihåg de två rödhåriga pojkarna från Ö-vik? Gudomliga i anfallszon lika dåliga var dem i egen zon.. men de fick spela, de är numera bra i egen zon.

Får du inte spela hur i helskotta ska du förbättra ditt defensiva spel? Allt tränas inte in, det måste praktiserar på matcher.

Rydmark, Jussi, Valdix
Thure, Mattsson, Vas
osv osv..

Sv: Nubben tipskungen =)
svintoo:

den största sågningen är väl att svintoo lyckades se Petri och Nordgren vara inne på två baklängesmål...

Vem denna Nordgren är vet jag inte, men Johan NORgren vet jag vem han är :)

Sv: Nubben tipskungen =)
Stefan: Alla tre, Valdix, Vas och Nielsen kan med lätthet prestera lika "bra" matcher som Linkan o Sandström gjorde förra säsongen. Om man ser till det offensiva.
Men det som oroar mig och förmodligen även Bäckman o Johansson är juniorernas svaga defensiv.
Det är tråkigt, men tyvärr är det så...

Eller tycker ni att jag har helt fel i det ?

Ta en spelare som Rydmark t.ex, han är enormt nyttig match efter match men för ingen beröm. Ingen ser det defensiva, alla stirrar sig blint på spelarna som gör målen... Rydmark har vuxit ut till en av ligans bästa defensiva forwards, och det är verkligen kul att se.

Jag tycker att det finns EN lösning och bara EN lösning på "problemet" med juniorerna. Ändra om lite i kedjorna, låt nån av joniorerna ta t.ex Hammars plats i 3:e linen. Missförstå mig inte nu, Hammar är helt underbar när han trapar igång på isen, men men det håller inte i längden ;)

Sv: Nubben tipskungen =)
svintoo: Vad jag vet har jag inte kapat någon, Andersson är en mycket bra back om än en långsam sådan. Finns ingen spelare i Mif jag kapat i mitt inlägg faktiskt och det finns ingen enskild spelare som borde bli kapad heller. Petri var inne på två baklängesmål, ja. Det ena var Hadelövs enda miss igår och det är ju knappast Petris fel att han får minus för det eller? Hävdar ändå att Petri totalt sett är Mif:s ganska oustanding bästa back tack vare sitt spel, fart och teknik. Andersson är given tvåa på samma lista.

Anderssom är ingen speedkula som sagt och jag tyckte bara att det var så osannolikt att han skulle åka ifrån en Luleå spelare som han faktiskt gjorde vid ett tillfälle. När jag läser kitt inlägg igen kan jag bara konstatera att jag faktiskt hylar Andersson även om jag tycker att han är långsam.

Finns det någon mer än Svintoo som uppfattar mitt inlägg som någon form av sågning så kan jag bara säga att så inte är fallet.

Sv: Nubben tipskungen =)
Stefan: Som jag skrev i en tråd tidigare så tror jag att MIF går till slutspelet också.

Sv: Nubben tipskungen =)
Magnus: tack för denna matchrapport från Ultima Thule, och den knivskarpa analysen.

Sv: Nubben tipskungen =)
Magnus:Så nu har då säsongen börjat då man så fort Malmö förlorat en match kan börja kapa spelare igen.
Otroligt att du kan sitta och säga tt Petri är sååååååå himla överläsen alla backar, jag var också på matchen i går men vad jag kunde se så var både Petri och Nordgren inne på 2 baklänges mål .

TYcker det är hemskt att kapa Andersson så som du gör, Visst är Petri bra men det låter på dej som om han är så överlägsen alla att dom kan sätta sina skridskor på hyllan.
Vad jag kunde se så var Andersson och Öhman inne på 0 baklängesmål och Petrasek och Lundberg bara på 1 bakåt.
Men vinner grabbarna igen på lördag då är väl alla jättebra igen,
otroligt efter 2 pmgånger av 50 att redan kapa.

Sv: Nubben tipskungen =)
Efter att ha varit på plats i Luleå kan jag konstatera följande:

Luleå verkar inte vara så dåliga som de ser ut på pappret.

Magnus Nilsson spelade som han gjorde i Mif men lyckades faktiskt göra mål ändå. Skulle ändå tror att han i slutändan kommer kosta mer än han smakar även för Luleå. Han är som Hannula fast utan något som helst spelsinne.

Hade Suursoo haft klubban i isen framför mål hade han noterats för säsongens första mål och hade Öhman tagit det lite lugnare hade han med största sannolikhet blivit tvåmålsskytt.

Hadelöv var, ja, omänskligt bra!

Nielsen och Valdix spelade lite i tredje, med Wahlberg om jag inte såg fel, och var heta men lite orutinerade.

Malmös passningsspel var, ja, omänskligt dåligt. Att Luleå vann skotten med 41-20 kan även tillskrivas Miffarnas heta önskan att passa en miljard gånger och göra vackra mål. Åtminstone 10 givna skottlägen passades bort till inget alls.

Liimatainen är så omänskligt överlägsen alla övriga backar som var på isen under kvällen. Han är i en egen division och det skottet, det skottet ska han använda ofta och lika hårt som igår. Petri är, lugn, stabil, jävulusiskt snabb på rören och åkte ifrån och runt alla han ville. Fler sådana backar i Malmö tack!

Peter Andersson slog en Luleåspelare i kappåkning om pucken(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!). Om det beror på att Luleåspelaren varit på isen i en halvtimme eller om Luleå faktiskt har en spelare i laget som i verkligheten åker långsammare än Andersson låter jag vara osagt. I övrigt är Anderssom en extremt stabil back men långsam, även i tanken ibland tyvärr. Men han drog bort några Luleå spelare så det sjöng om det vid något tillfälle och då kunde man ana den där filuren från 92 igen.

MIF:s spelsysten är extremt smart med tanke på materialet och kommer mest troligt fungera mycket bra med tiden. Men en sak måste Bäckman & Johansson berätta för spelarna; att skjuta är ALDRIG fel men att passa blir OFTA fel.

Luleå vann rättvist, men hade Mif gjort 2-0 (vilket det fanns några riktigt heta bud på) i första hade Mif utan tvekan vunnit matchen. Luleå var klart störda av att ligga under och Hannulas utvisning och pp målet väckte dem till liv igen.

Jag har ärligt aldrig varit i en hall med så mycket folk och så lite tryck. Stod långa stunder och njöt av fläktarnas sus under matchen. Skandalöst dåligt av Luleåfansen att inte ens försöka stötta sitt lag mer än när de gjorde mål. Men, det är ju norrbotten...varför låta något om man kan vara tyst! ;)

Sv: Percy for president!
citat, Percy: "– Äh, vi gör kanske vår största satsning, nu då vi satsar på ungdomarna. Men går det åt helvete, får jag väl plocka fram plonkan igen, säger han och skrattar".

Percy for president!
han e för go, Percy (se länktips)!

Sv: Nubben tipskungen =)
CoolaKoffe: nja, "Burra" är inte vad han varit, och Musakka har aldrig vatt nått (möjligtvis en grekisk maträtt)

Sv: Nubben tipskungen =)
Stefan: En helt riktig tolkning.
Vad skottstatistiken, som i sig är helt ointressant, anbelangar, så är den alltid "biased" i Luleås hemmamatcher. Jag vet, för jag har sett flera matcher därstädes.

Sv: Nubben tipskungen =)
Stefan:D va ju oxå rungt å losa Burra å Jocke Muusakka

Sv: Nubben tipskungen =)
Portello: Ja men på pappret så är dom andra lagen mycket bättre
men Luleå är inte dåliga..

Sv: Nubben tipskungen =)
Portello:

typ som många av oss Miffare tror om årets MIF då.

Jag personligen anser att laget ser jämbra om inte bättre ut iår jämfört med förra säsongen.


Visst ser det tungt ut med spelarförluster som Linkan, Sandström... men man bör se efter vad de presterade på isen... får juniorerna chansen så bör det inte bli sämre iaf..

Sv: Nubben tipskungen =)
Stefan: Fattar inte riktigt varför Luleå är så nederlagstippade av alla utanför Luleå iår. Laget är flera klasser bättre än förra året .
Tror personligen att denna säsong kan bli mycket rolig.

Sv: Nubben tipskungen =)
lizzard:

antar att nek97raj menade att man slarvade bort tre poäng igår.. genom att matcher mot Luleå ska man vinna hemma som borta, att sen matchen blev som den blev är en annan sak.

Då alla tips tyder på att MIF och Luleå kommer att slåss om platserna där nere..så är det just "bottenlagen" MIF måste slå då även på bortaplan.

Sv: Nubben tipskungen =)
nek97raj: Vet inte om jag håller med om att Mif slarvade bort poängen igår Luleå var överlägsna 41-20 i skott säger väl allt..

Sv: Nubben tipskungen =)
nek97raj: Tvivlar starkt på att Luleå kommer i slutet av tabellen, plats 4-6 skulle jag tro.MIF tror jag också kommer att gå till slutspel.

Sv: Nubben tipskungen =)
Portello: Både Luleå och Mif lär hålla till i de nedre regionerna, och följaktligen är det viktigt att ta poäng i dessa matcher. Mif slarvade därför bort tre viktiga poäng igår, men, serien har ju precis börjat, så ingen panik än. Det blir något helt annat när Luleå kommer ner till civilisationen, skulle jag tro.

Sv: Nubben tipskungen =)
nek97raj: Ni lär inte vara enda laget som lämnar Coop Arena utan poäng.
Skulle Hadelöv inte ha storspelat så skulle matchen slutat 6-1 , minst!

Sv: Nubben tipskungen =)
anders: man får hoppas att det blir bättre fart på anfallsspelet i nästa match. Inte meriterande direkt, att förlora mot Luleå.

Sv: Hadelöv vs. Henriksson
lizzard:Ja d va ju självklar d va den enda som gjorde når backarna va värdelösa hoppas vi får tebaxs snart Mangetoft lr Hasselblad

Sv: Hadelöv vs. Henriksson
Om han fortsätter såhär är han given i landslaget om ni skulle ha hft en annan målis så skulle det säkeret bli 5-6 mål i baken han imponerade stort på mig och många andra uppe i Coop arena

Sv: Hadelöv vs. Henriksson
Sorry det blev ingen seger för er ikväll men måste säga Hadelöv var den klart bästa spelaren i Malmö ikväll

Sv: Hadelöv vs. Henriksson
CoolaKoffe: Blir han utkastad för det där?

Sv: Hadelöv vs. Henriksson
anders:Ja precis ska ru tjura på han han får göra som han vill me d blir hans problem när han blir utkastad

P.S kolla på hockeykväll med fyran 22.30

Sv: Hadelöv vs. Henriksson
Nike89: Men käregud, ska du tjura över det nu???

Sv: Hadelöv vs. Henriksson
Rasmus89:Det märks att du vill att den här tråden ska bli många inlägg...
Varför skriver man annars lika dant inlägg två gånger?

Sv: Nubben tipskungen =)
CoolaKoffe: Kändes som en rätt väntad förlust!

Sv: Nubben tipskungen =)
Jaha MIF Redhawks losade sin fösta match fö säsongen tråkigt men sant.

Men ta d lugnt d e ju 48 omgångar kvar

Sv: Nubben tipskungen =)
3-1 Burström gjorde målet

Sv: Nubben tipskungen =)
Tryckte nyss på radion, är de nära Mif???

Sv: Nubben tipskungen =)
Stefan:
in med puck h-lvete nu.... :)

Sv: Nubben tipskungen =)
Nubben: Visst tar det tid, men att spela med 3 kedjer i några veckor till blir allt för tungt

Sv: Nubben tipskungen =)
ro:


åhhhhh... den tar i stolpen.

Ett perfekt skott egentligen, tar i isen och sen i stolpen.


hmmm härliga kommentatorer

Sv: Nubben tipskungen =)
valdix spelar....

Sv: Nubben tipskungen =)
Thomas: Det tar tid, flera veckor...

Det är mååånga matcher som ska spelas, så de måste få istid innan dess.

Jag tycker att de borde ändra om lite i kedjorna. Nielsen är så pass bra att han helt klart ska få istid rätt ofta redan nu...

Sv: Nubben tipskungen =)
Thomas:aaa vi får hoppas att han kommer snart

Sv: Nubben tipskungen =)
Nubben: klart att de kommer att få spela annars håller det aldrig.
Och så klart tycker jag inte att de ska spela i samma kedja.

kanske blir ändring då Magnetoft kommer tillbaks. Kanske lättare för dom och matcha in dom då.

Sv: Nubben tipskungen =)
Nielsen - Vas - Valdix

De ska inte spela alla tre på en gång, det håller inte i defensiven.

Tyvärr...

Bäckman och Johansson vet helt klart vad de gör, de vill matcha in de gamla spelarna nu i början, så att de kommer igång. Nielsen och de andra kommer få sina matcher, vänta o se. Det kommer...

Sv: vem är den dryga
Nu börjar trejde perioden

Sv: vem är den dryga
Thomas:Nä där haru en poäng sist mot frölunda så sköt de 16 skott

Sv: Nubben tipskungen =)
Nubben:Ja d skulle va bra... helst vändning me 2-4

Sv: vem är den dryga
Mif spelar väl fortfarande bara med 3 kedjer, kanske skulle kasta tha young ones, ja menar 12 skott på 2 perioder e inge vidare.

« · 123731 · »