MIF ser ju ut o kämpa idag... Då säger vi väl så här: Eftersom det är bortaplan så vinner Djurgården. Det kommer vara jämnt fram tills det återstår två minuter av matchen. Då avgör Kristofer Ottosson med ett turligt skott som studsar på en skridsko och ställer Borgqvist totalt. MIF tar timeout i slutminuten och plockar ut Borgqvist, men utan resultat. En bra kämpainsats av MIF, men tyvärr noll poäng.
Känns det igen på nått sätt?! Tycker det känns så helrätt resultat för denna säsongen... :o/ Aja...jag hoppas fortvarande på jultomten dock. Kom igen MIF! Vinn idag!!
MrLeth: Det är inte helt omöjligt att det blir som du säger. Kommer främst ihåg Modo matchen senast vi spelade borta. Finns säkert mer exempl att ta där MIF förlorar i slutminutrarna. Tycker det är våran tur att ha tur :-) Timråmatchen var ju skandalöst värdelös.
har börjat komma i en rejäl negativ situation när det gäller MIF.... som det känns just nu så kvittar det om man rasar eller inte. Så j-vla kasst detta!
Kan bara säga en sak... att anställa Bäckman/Johansson var bland det sämsta en viss Nilsson kunde ha gjort... INGET absolut INGET har blivit bättre sedan Wikegård/Lillis sparkades för dessa två herrar..
usch tvi vale.
Nu kopplar jag ned i väntan på Gunar Johanssons samtal vid 22.30 ikväll.
Ja, jag vet inte vad jag ska säga. Det finns väl vissa spelare som inte tagit sitt ansvar alltid men vi blir ju inte utspelade. De flesta föluster, och segrar för den delen, är uddamålsvarianter. Alltså spelar vi hyggligt men oturen alternativt oskärpan skrattar oss i ansiktet.
Ska jag säga något som är rent uselt så är det att vi inte gjort något pp mål på 7 matcher vilket är katastofalt uselt!
Lahtinens ketchupflaska måste ju komma någon gång tycker man!
Minns förra året när MIF låg näst sist före jul för att sedan börja vinna. Förhoppningsvis blir det samma effekt i år. Jag hade tippat MIF som 10a före säsongen men man hade ju hoppats på lite bättre resultat än så här. MIF spelarna ser dock väldigt trötta ut och ett uppehåll känns välbehövligt. Men det är konstigt att MIF mönstret upprepar sig år efter år. Som det är nu så är jag glad om MIF klarar sig kvar i Eliten.
Det är bara att inse att Mif numera är ett bottenlag som med nöd och näppe håller sig ovanför kvalseriestrecket! Bara hoppas att laget är kvar i eliten när nya hallen är klar. För då lär nog även Percy ta fram den stora plånboken och göra "tidernas satsning" eller vad tror ni?=)
miffo: Vi borde inte ha några problem att hålla oss kvar, vi borde till och med klara slutspel. Men faktum är att vi just nu har 1 poäng mindre än efter 29 matcher i fjol vilket är underkänt. Visserligen var vi extremt skadedrabbade i början och det förlåter till viss del de uteblivna poängen men långt ifrån alla förlorade poäng.
Januari blir helt klart ödesmånaden, 11 matcher varav 8 på bortais. Klarar vi inte av att ta poäng i flera av dem blir det mycket tungt och det kan till och med bli fråga om kval. Vilket iofs vore ganska kul för där borde Mif inte ha några som helst bekymmer. Mif är bra mycket bättre än både Timrå och Leksand i fjol och borde, om man tar det på allvar, ta hem kvalserien utan förluster.
Magnus: Snälla, sluta upp med att överskatta Mif så mycket!!!!
Kom ihåg att ifall Mif lirar i kvalserien så kommer laget ner som förlorare. Sedan har de en enorm press på sig och det kan gå åt pipan också! Åker Mif ur så är det egentligen inte nått uppseendeväckande. All skuld kan läggas på styrelse o klubbledning som dels inte satsat bättre och dels börjat använda det egna materialet alldeles för sent.
Mif är inte så bra längre som flera av Mif-fansen verkar tro.
anders: Snälla Anders jämför inte Mif med något lag som spelar utanför Elitserien. Timrå kom som ett förnedrat lag till kvalserien i fjol (med ett lag som är flera klasser sämre än vad Mif är i år) och lekte sig igenom utan en endaste förlust.
Mif hade gjort exakt samma fast än mer övertygande.
Då säger vi väl så här:
Eftersom det är bortaplan så vinner Djurgården.
Det kommer vara jämnt fram tills det återstår två minuter av matchen.
Då avgör Kristofer Ottosson med ett turligt skott som studsar på en skridsko och ställer Borgqvist totalt.
MIF tar timeout i slutminuten och plockar ut Borgqvist, men utan resultat.
En bra kämpainsats av MIF, men tyvärr noll poäng.
Känns det igen på nått sätt?!
Tycker det känns så helrätt resultat för denna säsongen...
:o/
Aja...jag hoppas fortvarande på jultomten dock.
Kom igen MIF! Vinn idag!!