Titta på Djurgårdens bredd i slutspelet nu. Dom hade typ 16-17 forwards att tillgå och kunde "kosta på sig" skador/avstängningar. AIK var tunna och helt slutkörda.
Var samma för oss när vi gick upp. Året innan hade vi inte samma bredd och då såg vi vad som hände när Vigneault gick sönder.
Magkänslan säger att Skellefteå kommer att ge Rundblad en chans samtidigt som det är lite för bra för att vara sant att Woods ska följa med ner i Hockeyallsvenskan.
Tarasov: Lucas Pettersson är antingen topp 6 eller J20/extraforward. Vilka i Brynäs toppstall skulle han peta? I ett hockeyallsvenskt topplag är jag övertygad om att han skulle kunna smälla in över 20 mål och utan tvekan få spela i JVM, vilket bör vara ett stort personligt mål. Skulle säga att de chanserna försämras ordentligt med detta karriärsval.
Framnäs: Falkenhäll är ingen gnuggare. Står en match i Löven-klacken om Ohlsson-Bjerselius-OP inte är en kedja. Falkenhäll kommer nog att lånas ut, likt man gjorde med Umegård och co.
Tror inte att vi ska tänka andra/tredje etc så mycket. Hinken uttryckte det själv att dom har de senaste fyra säsongerna kört på tre "likvärdiga" lines med special teams som faktor för istiden och sen en gnuggarkedja. Ska man dock tänka så, så gissar jag på att LP kommer centra en tredje line och sen stå vid höger tekningscirkel i andra PP-uppställningen.
Sen hade vi fem nordamerikaner och en lett i laget när vi tog oss till SHL.. samt elva engelskspråkiga när vi var målskillnad från slutspel som nykomling.
Jämför man 2022/23 med 2025/26 så ser backsidan bra ut hittills om man ställer upp enskilda spelare mot varandra. Sen är det såklart beroende på vad som ska in.
Bernhardt > Lerby (Bernhardt oersättlig) Näsén > Rundblad (uppgradering) Ingman > Berglund (uppgradering) Folin > Persson (uppgradering) Wahlberg > Norén (Noréns två år i Mora och ÖIK bör innebära uppgradering) Brickley > ? Berg > ?
De två sistnämnda ska ersättas - och den ena lär vara en januari/februari-värvning.
Berge: Förhoppningsvis förlängs mönstret: Upp med HV En säsong i SHL med HV Upp med Brynäs En säsong i SHL med Brynäs Upp med MoDo En säsong i SHL med MoDo
Framnäs: Westerlund vore en fin värvning. Tror inte det vore känsligt alls. Familjen var modoiter och han hamnade i Timrå mycket tack vare deras SHL-status 2018/19.
Peja: Indrasis tog jag inte med pga att jag tänkte att han var närmare ett kontrakt med Brynäs än vad Vesel är. Sen är ju Tyler Vesel = uppgång. Det vet vi ju nu 😅
Framnäs: Modo har fyra senaste säsongerna kört på en topp 9-variant där special teams är det som skiljer istiden linorna emellan. LP lär få chansen i PP. Men om han ska vara uttalad första center i ett lag med 24 mille i spelarbudget så kan vi redan nu släppa spelschemat för Hockeyallsvenskan säsongen 2031/32.
Framnäs: Falkenhäll lär spela i Hockeyettan nästa säsong.
Gästrin ska vara ytter/extraforward om vi ska ha en chans att gå upp. Som tredje center behöver vi någon som kan matcha Adam Pettersson eller Erik Jinesjö Karlsson.
Norén är inte topp 4 i ett lag som ska spela om en SHL-plats.
Lucas Pettersson är inte första center i ett lag som ska gå upp i SHL.
Trots alla som lämnar så finns det ju fortfarande hopp om att ställa en riktigt bra trupp på isen i september - och med en bra kärna kvar av spelare från gångna säsongen.
Istället för att, i vissa fall helt obeskrivligt osmakligt och vedervärdigt, hata och kasta omogna könsord på dom som lämnar så borde vi istället hylla dom som stannar. Vilka jävla hjältar! Dom är odödliga var och en av dom.
Skriver Berglund, Rundblad och Olofsson på så ser det riktigt ljust ut.
Skriver Riley Woods på så kan han bli den första nordamerikanen någonsin med en förtjänstfana i Hägglunds en vacker dag.
Tror vi får lättare att hitta en riktig toppback om Rundblad och Woods skulle presenteras. Då kan Hinken sälja in PP-platsen mellan dom två och att bli "näste Bernhardt".
{5647}: Varenda Modosupporter i landet skrek ju på att han skulle få spela. Ingen kommer nånsin förstå vad Ranta gjorde på isen medan han satt på bänken.
Framnäs: Falkenhäll? I en fjärde line? Ska en sån kille spela så ska han spela topp 6/power play och om det är nivån ska vi böna och be för att vi nyper en 10:e plats nästa säsong. OP är inte ett topp 6-forward. Han ska lira i en fjärde line tillsammans med Sebbe och en center i stil med Adam Pettersson eller Erik Jinesjö Karlsson. Norén är en 6/7:e back i en trupp som ska studsa tillbaka till SHL. Titta på vår line up från när vi gick upp. Nästa års trupp ska vara minst lika bra som den. Spelarbudgeten lär ligga på 20-25 mille.