1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530369 inlägg · 4121 ämnen

« · 1744775 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
KomIgenNu: Haha ja vi komma få kämpa med näbbar och klor för att inte bli som Löven.

Skellefteå har ju ett helt sjukt omrdåe att roffa åt sig talanger på nu...

Sv: Silly season
Sven Tuta: Det som skulle komma något varannan dag ,,,,,,,, jo tjena !!!

Sv: Silly season
Rytter: Tyvärr blir det säkert så. Lindgren tror jag kommer göra succé i allsvenskan nästa säsong.

Sv: Silly season
Sven Tuta:

Fast nu är ju inte Ottosson eller Sandin "grannens grabb". Kanske är det just för att göra plats för grannens grabb som de måste flytta, för det känns som att dom konkurrerar om samma plats som t.ex Wahlgren. Sedan ska väl Wernblom, Gradin och Åström få chans på sikt.

Är det så att man väljer att inte lägga pengarna på Ottosson och Sandin för att få en billigare lösning i t.ex Wahlgren är det ok, men då ska det fan in några riktigt bra spelare till våra toppkedjor.

Sv: Silly season
ghostie: Vad är det som händer???
Vi tappar mååååååånga av våra talanger som förhoppningsvis skulle vara våran ryggrad i den "s.k" återväxten! Eller har Svarten ett sånt jävulskt allsvenskt lag på ingång så grannens grabb helt enkelt inte platsar.

Sv: Silly season
ghostie:

Och som nästa så drar väl Lindgren också.

Hoppas verkligen Svartvadet har bättre på ingång så att inte Ottosson och Sandin är spelare som han "räknat in".

Sv: Silly season

Sv: Silly season
Steken84: Det kom ju verkligen från rätt förening..:)

Sv: Silly season
modomille: Ungefär som Karlskrona?

Sv: Silly season
ghostie:

Luleå släppte nyss Marcus Oskarsson. En stor back som dessutom är högerskytt. Har ett riktigt bra skott vad jag har sett. Kanske vore något :)

Sv: Silly season
ghostie: Ja verkligen !!

Amitel får gärna komma in med lite info till oss Modo nördar , annars är det nog risk att man får en blackout snart !

Sv: Silly season
Smurfen: Nu vore det bra med en värvning... moralen och humöret sjunker i takt med att ungdomarna lämnar!

Sv: Silly season
Linus Sandin klar för Almtuna

Kämpa Svarten !!

Sv: Silly season
leo: Leksand är inget SHL lag kvalitets mässigt. Om Leksand kommer vara ett bottenlag hela säsongen så kommer det bli extra tufft i ett kval för dom. Inte är det roligt att förlora nästan varenda match en hel säsong och sedan blir det ett kval. Det är nu eller aldrig.

Sv: Silly season
modomille: College ligorna, då är vi på det transatlantiska spåret igen som blivit så hånat. Men vad som saknas som ni säger är en bättre analys av vad som kommer hit. Ska vi gasa eller bromsa oss uppför backen? Enligt Svarten så fattar jag att det ska gasas. Har för mig att Foppa och The Twins hade skickat en låda med dollar för att hjälpa till med "återväxten". Svarten, släpp några namn till så vi får något att analysera. Visa oss vad du menar med ett topplag.

Omorganisationen känns ju som ett hån, förbannade politiker tänk man har i klubben. Länge leve inaveln, är väl deras talesätt.

Sv: Silly season
hanzon: Ja vad sägs om en gengäld för Wernblom och Söderberg? Ericcsson och Forsell? Burström?

Sv: Silly season
Kan det tänkas att SAIK börjar ett samarbete nu med Modo, eftersom Sundsvall åkte ur allsvenskan?

Sv: Silly season
Dundee: Jo du har nog rätt om Röymark. En personlig favorit för mig också men lär inte helt sakna intresse från SHL klubbar eller andra ligor. En bra rollspelare.

Jag tror att vi är med och slåss i toppen av allsvenskan men att vi skulle rå på ett SHL lag känns högst osannolikt tyvärr. Men vem vet, jag sa före kvalserien att det skulle bli ett helvete för att lagen underifrån kommer med moralen på topp och att pappret inte avgör matcherna men samma gäller ju för oss om vi skulle ta oss så långt. Allt kan hända i sport, det vet vi bättre än dom flesta..

Fick en så jävla bra start mot Leksand och ändå lyckades vi sjabbla till det. 3-1.. 8 minuter kvar - Reideborn i mål och en finne leker med pucken på blå.. Rest is history

Sv: Silly season
Monno: Det handlar nog mest om att jag har så svårt att se Svartvadet ska vifta med trollerispöt och vips har vi en riktigt bra allsvenskt trupp som ska vara med och slåss om shl.

Han surrar alldeles för mycket den mannen men resultatet brukar bli en helt annan femma. Lyckas man inte hantera 40 miljoner och få ihop ett slagkraftigt lag. Så har jag mycket svårt att han skall klara det med 12?. Sedan handlar det ju om scouting osv med. Men man måste vara införstådd med att vi kan lika gärna bli ett bottenlag igen.

Jag hoppas alltid jag har fel i när jag skriver lite negativa saker tyvärr har det negativa stämt med säkert 85%. Men bara för man är negativ betyder det absolut inte jag kastar in någon handduk för det utan jag kommer fortsätta stötta klubben helhjärtat.

Sv: Silly season
En "roligare" (ursäkta ordvalet) grej med att Modo åkt ur är att det känns som lite större smörgåsbord under silly season. Förr var man ju bara nöjd med créme de la créme-värvningar. Nu känns ju rätt mycket spännande. Många poängstarka och stabila allsvenska spelare, samt unga hungriga SHL-spelare som inte blommat ut riktigt än, men som har möjlighet att göra det i allsvenskan. Samt spelare från andra länders ligor som inte är så intressant för SHL-lag men absolut för allsvenska lag. Tänker då på grannationerna först och främst.

Sv: Silly season
Monno: Intressant kanske att se vad Leksand värvade inför denna säsong..

"Henrik Haukeland (mv) Stjernen, Frans Tuohimaa (mv) Oklahoma City Barons, Viktor Amnér (b) Vita Hästen, Alexander Ytterell (b) BIK Karlskoga, Matias Lassen (b) Rödövre, Tobias Ericsson (b) Malmö Redhawks, Janos Hari (f) Modo Hockey, Martin Karlsson (f) Almtuna IS, Lukas Eriksson (f) Ik Oskarshamn, Tommi Paakkolanvaara (f) Lugano, Mike Embach (f) Fort Wayne Komets, Lars Bryggman (f) Luleå Hockey, Brock Montpetit (f) VIK Västerås HK"

Sv: Silly season
Dundee: Nu är du ju där igen och spekulerar kring att vi inte satsar när vi bara har 5 spelare på kontrakt...
Eller är du Saida?

Svarten säger att vi har som ambition att vara ett topplag. Vi ska alltså slåss om en SHL plats. Att det är målsättningen tror jag inte vi kan förneka hur vi än vill det.

Sen om Svartvadet lyckas sätta ihop ett lag till det är en helt annan femma.

Sv: Silly season
Rytter: Ja speciellt Brodecki är en spelare som jag tycker vi borde gå hårt för. Jakobs är också ett bra namn, skulle vara bra med några spelare som varit med och gått upp förr och som vet vad som krävs. De här namnen spelade också stora roller i deras lag när dom gjorde det.

Hoppas att vi kan skramla ihop pengar till en någorlunda satsning iaf för det finns en hel del intressanta "säkra" namn som kan bilda en bra trupp med Jakobsson, Wahlgren, Lindgren (förhoppningsvis) m.fl. Hoppas att Svartvadet och sportrådet får till det. Väntar med spänning på att flera spelare ska presenteras!

Sv: Silly season
leo: "Jag tänker alltid på vad som krävdes för att Leksand skulle slå oss och då känns det ärligt talat jävligt svårt."

En bra målvakt (Bra räckte enligt mig, han var itne superduper).
Bra go i laget.
En smart coach.
Stora portioner tur.
Och en motståndare som hittar alla möjliga jävla sätt att förlora matcher på.

Så möter vi Frankrike i kval har vi nog stor chans.

Nä men helt seriöst, sättet Leksand gick upp på är helt osannolikt. Lär inte inträffa på ett tag. Då är nog AIKs väg en betydligt troligare chans att gå upp. Än om det stöp för dom i år.

Sv: Silly season
modomille: Apropå egna talanger så har Modo hämtat in nämnda Grundström från Björklöven. Faktum är att om han idag skulle skriva ett NHL kontrakt så skulle Modo ändå inte få alla NHL pengarna då han bara tillhört föreningen tre säsonger.

Sv: Silly season
leo: Röymark är en personlig favorit så han hade man gärna sett i klubben. Men jag har svårt att se vi ens ska kunna locka en sådan spelare till oss nu. Sedan är det återigen ekonomin som ställer till det.

Ibland känns det som ledningen stirrar sig blind på Leksand i detta fall. Det kommer aldrig mer hända att det lag Leksand hade i år kommer räcka till att nå shl. Det var ju bara kika på hur matcherna såg ut. Nu var det vi själva som inte gjorde mål men normalt sett hade det varit över fort som det såg ut spelmässigt.

Nä jag tror inte vi kan förvänta oss så mycket. Jag tror absolut vi kan nå top 8. Men att vi ska satsa så hårt för att gå upp redan i år känns det inte som. Eller så tror ledningen på att det räcker med ett liknande material Leksand hade för att gå upp igen. Och då bör man ifrågasätta hur man tänker som?.

Sv: Silly season
Sawchuk: Jäklar! rätt spännande att se hur det kommer gå för dom. Som sagt så finns det mycket att fynda i college ligorna.

Sv: Silly season
Sawchuk: Kyle Connor skrev på för Jets häromdagen såg jag, pratas om honom en hel del i Nordamerika. Jag uppfattar det som att NHL mer och mer fokuserar på college spelare då det numera är speed och skill som gäller och storleken har mindre betydelse.
Modo skulle haft en heltidsanställd scout i Nordamerika som kan scouta bland alla dessa spelare, det finns ju en uppsjö av dem både i NCAA, AHL och till och med ECHL.

Sv: Silly season
leo:

Intressanta namn du nämner, speciellt de som kan tänka sig att gå ner från SHL för att få fart på karriären. T.ex Olden och Brodecki skulle vara något.

Röymark har jag nämnt tidigare tillsammans med Jens Jakobs, dessa hör till rutinerade och kan ge stabilitet på samma sätt som t.ex Anders Eriksson.

Finns namn där ute gäller bara att välja "rätt" och få ihop en bra grupp med mix av rutin och ledare samt spelare som vill ta nästa steg tillsammans med egna juniorer som trycker på underifrån.

Sv: Silly season
McFire: Det är väl ingen nyhet att antingen Toksatsa man direkt för att gå upp. Annars kommer man säkerligen bli kvar några år innan man får en möjlighet att satsa. Men det handlar alltid om pengar och pengarna finns inte nu som jag fattat det.

Det ska väl vara om sponsorerna kliver in med mer pengar men det tror jag inte dom ggör.Men som det känns just nu får vi vara förberedda på en lång tid i allsvenskan. Som nån skrev längre ner det kommer krävas otroligt bra lag för att ha en möjlighet att ens har en gnutta chans att ta steget tillbaka.

Sv: Silly season
Hatar Frölunda!!!!!!!!!!!!
Dammsuger shl på talanger!
Skaffa egna för i helvete!!!

Sv: Silly season
Rytter: Går nog långt men har nog ingen större chans mot ett SHL lag ändå. Behövs något extra. En riktigt jävla bra målvakt kanske och jag tror inte att det är Bjurö. Han kommer att vara stabil men jag tror inte att han växer ut till något monster heller.

Jag tänker alltid på vad som krävdes för att Leksand skulle slå oss och då känns det ärligt talat jävligt svårt.

Men ett bra komplement till Bjurö. Torp får gärna stanna.

Intressanta förslag på värvningar annars även om jag inte har någon större koll på de från allsvenskan egentligen men Wahl verkar vara en hyfsad målskytt. Har säkert intresse från något av de mindre lagen i SHL dock. Tror Jacobsson blir kvar i Leksand nu när Amnér går till Luleå om det var han du syftade på. Ja, sen glömde du Jakobsson som andra påpekat och han kommer att bli viktig.

Några namn jag tittat på: Nicolai Meyer, Rasmus Bengtsson, Joakim Hagelin (om Nilsson lämnar).

Finns ju flera spelare från SHL som säkert kan gå ner ett steg också i brist på annat. Tänkte någon som varit med och gått upp tidigare t.ex Anders Eriksson från Örebro som kanske var Växjös viktigaste spelare när de gick upp tillsammans med Alsenfelt.

Några fler namn: Tom Linder? Sondre Olden? Adam Brodecki? Emil Lundberg? Röymark? Linus Fernström? Mattias Granlund?

Simon Karlsson från HV71 vill jag också nämna men en stor risk nu när han missat två säsonger i följd. Vet inte ens vad hans status inför nästa säsong är men skulle säkert vara en bra värvning om han får en hel försäsong. Lite för mycket risk dock.

Ber om ursäkt för väggen hehe

Sv: Silly season
modomille:

En ren Collegekedja går rakt in i USA´s VM lag.

www.mgoblue.com/sports/m-hockey/spec-rel/041216aac.html

Sv: Silly season
Smartin: Frölunda har inga egna talanger.

Sv: Silly season
Grundström till Frölunda enligt MrMadhawk.

Sv: Silly season
McFire: Carl Grundström till Frölunda

Sv: Silly season
Sawchuk: Det är det som är nästan komiskt med alla som påstår att det är "bra att bygga om" "bygga långsiktigt" osv. Organisationen behöver byggas om, byggas långsiktigt. Det behöver man dock inte spela sig ur SHL för att göra, det blir betydligt svårare att bygga en bra organisation när man ramlat ur SHL, naturligtvis.

Men spelartruppen, vad är det för dårar som inbillar sig att Modo blir helt unik här och kan bygga långsiktigt i allsvenskan? Varför skulle genombrottsspelare stanna i Modo för att spela i allsvenskan när de inte gör det i något annat lag?
Till detta bör tilläggas att Modo hade uppenbara problem att behålla genombrottsspelare när man fortfarande spelade i SHL, varför tror någon att det skulle bli "bättre" nu? Det blir naturligtvis sämre, mycket sämre.
Undantagen vad gäller spelare som får sina genombrott i allsvenskan och gör stora säsonger för att sedan stanna kvar i sitt allsvenska lag är extremt få.

Sv: Silly season
Rytter: Jakobsson kommer vara riktigt bra nästa säsong. 10 mål på 33 är gjorde han den här säsongen i Allsvenskan,han borde kunna göra runt 18 mål nästa säsong. Om inte mer.

Sv: Silly season
Rytter:
Borde listat ut ang. Leman:)

Sv: Silly season
Tarasov:

Dålig stavning, men Léman då?

Sedan glömde jag Jakobsson, han kan ta Nilssons plats ifall han drar.

Thorell lär väl ha siktet inställt på SHL så det blir en svår värvning att ro i hamn.

Sv: Silly season
Rytter: Lite svårt att säga nåt om truppen med endast 4 spelare + 1 målvakt klar för nästa säsong.

Sv: Silly season
Rytter:
Lehman vet jag inte vem det är, men ner med Rundq, i fjärde och K. Jakobsson skall väl med på nåt hörn....
Tror att K. Jakobsson kan bli bra i allsv.
Thorell från Bofors är fortf ledig....
Tycker det vore bättre att sprida ungdomarna....

Sv: Silly season
Rytter:

Om vi tittar på toppspelarna i Allsvenskan nu så är väl i princip 90% på väg till klubbar högre upp i systemet.

Detta bevisar bara hur otroligt svårt det är att bygga långsiktigt på det sportsliga planet i Allsvenskan. Att Dahlen stannade i Timrå var så oväntat att det skrevs i riksmedia om det.

Varje år Modo gör en bra säsong utan att gå upp så kommer man att få bygga ett till stora delar nytt lag. Det är så det ser ut och det måste man förhålla sig till. Modo kommer inte vara nåt undantag.

Om man antar att vi åker ut i kvalet men t.e.x Tim Wahlgren och Axel Ottoson gör en jättesäsong så kommer vi självklart att tappa dem. Hur bygger man långsiktighet då?

Enda sättet att nå långsiktighet i Allsvenskan är att ha ett mediokert lag utan spets.

Sv: Silly season
Sawchuk:

Nej så jävligt är det nog. Tycker nog att truppen nedan är "bättre" på pappret än den Leksand hade i år.

Det är först nu man inser hur jävla svårt det kommer vara att gå upp, måste vara 1 på 100 att vinna en matchserie som Leksand gjorde ifall den ser ut på samma sätt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Ullman och Runesson skulle kunna bilda tredje backpar. Imponerades av Ullmans inhopp i vintras.

Sv: Silly season
Rytter:

Det är en trupp för slutspelsserien, men det räcker inte för att utmana om en SHL plats på riktigt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
ghostie: men nu har väl Almtuna möjligheten att signa honom istället vad jag vet. Lindgren och Wahlgren vill man verkligen ska stanna. Wahlgren stannar nog men för Lindgren kan väl säkert Löven vara ett alternativ? Tror mycket på båda.

Sv: Silly season
Funderade lite på truppen och hur den skulle kunna se ut. Man har ju dålig koll på HA så det är svårt att veta exakt hur truppen borde byggas för att vara ett lag i toppen (1-4).

Hur skulle följande lag stå sig tror ni?
Hur dyr skulle denna trupp vara, håller den sig inom budget?
Vilka spelare skulle ni byta ut?

Forwards tycker jag skulle vara en intressant uppställning, men svårare med vilka backar vi ska bygga kring.

MV1: Bjurö
MV2: Olsson

Hedman - Lindgren
Wahl - Ritchie - Schmidt

Lehman - Deilert
Nyström - Rundqvist - Björklund

R Jakobsson - Ullman
Öberg - Sandin - Nilsson

Junior - Junior
Wahlgren - Ottosson - Lindblom

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
leo: Planen var väl att Sandin skulle lånas ut till Almtuna om Modo var kvar i SHL. Nu tror jag att Modo helst ser honom i egna truppen...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Erik Ullman lär få chansen

Linus Sandin är klar för Almtuna. Eller klar är han inte, men det skrevs ju att han var väldigt nära men sen dess har det inte hänt något. Kanske stannar när MODO åkte ur?

« · 1744775 · »