1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505500 inlägg · 4189 ämnen

« · 1854901 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gusse: Skapligt fritt fall för Pantern. Att det just är spelarna som tvingar bort han med. Men men de där katterna verkar ju mer än 9 liv så föreningen hittar nog nått kryphål att hålla sig vid liv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Först sportchefen och nu Håkan Åhlund. Händer mycket i Pantern.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Dessutom är det väl snarare en päronsort än ett efternamn! ;-)

Sv: Modo - Timrå 1/12
modomille: håller till viss del dig, men hallå glöm inte Hållander och den tredje länken i ungdomskedjan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:
Intressant...

Sv: Modo - Timrå 1/12
Och nu har även Daniel Sedin nått 1000p i NHL !

Sv: Modo - Timrå 1/12
Gavelo: Att säga att Timrå har en spetsigare offensiv är lite löjligt,Dahlén visst men inte så mkt mer. Lavoie är bra men vi har mer spetsiga forwards. Timrå är en maskin,inget glamoröst lag.

Sv: Modo - Timrå 1/12
{6870}: Modo har ruskigt svårt i täta matcher att skapa farligheter, däremot har Timrå så många individuellt skickliga spelare som kan skapa farligheter ur ganska lite. Skulle nog säga att Modo har en bredare offensiv men att Timrå har en spetsigar offensiv, bara Dahlén själv kan avgöra matcher kväll efter kväll och är ett ständigt hot så fort han ställer skridskorna på isen.

Tycker Timrå är lite bättre i alla moment utom kanske bredden framåt, man är starkare, mognare i spelet, bättre defensiv, bättre styrspel och spel genom mittzonen, man har oerhört starka målvakter och framåt har man bland annat oerhört starka och skickliga juniorer och Dahlén.

Säger inte på något sätt att det är kört i morgon men Modo måste göra en av säsongens absolut bästa matcher om man ska ha en chans.

Mitt tips är att Modo bjuder på 2 snabba sen är det över ;)

Sv: Modo - Timrå 1/12
Gavelo: Jag håller med om att timrå har en stark defensiv, forechecking och bra fart. Men däremot tycker jag att i dom matcher jag sett timrå så har dom svårt att skapa dom riktigt farliga lägena. Jag skulle påstå att Modos offensiv är starkare som helhet, så gör Modo en defensivt bra insats och inte bjuder på några baljor så är möjligheterna till 3p mycket goda.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:
Såg att Visby/Roma hade en kille med på ett av lägren, numer värnar vi ju om småklubbarna så det var roligt tycker jag:)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Djurgådsmålvakten Rheyneuclaudes. Det är inte ett efternamn man ser särskillt ofta. Hoppas han går till NHL bara för att få höra kommentatorerna där ropa ut hans namn vid en bra räddning.
Ingen liten kille heller direkt. Nära 100 pannor vid 16års ålder.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Det här måste ju ändå va bra med ? Så att det inte kan lånas hur som helst. Eller att det åtminstone skrivs längre kontrakt och inte att de bara kan ta tbx dem när de vill. typ säsongskontrakt eller nå.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Mycket bra att Sundlöv belyser problemen. Tycker det liknar på något vis diktatur över vad som håller på att hända inom svensk hockey.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: ah tycker det ska vara högre ersättningar och klubbarna borde inte kunna plocka spelare hur som helst. Borde ha mer å säga till om. Någon form av ändring måste de ju göra


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:
Bra att av Sundlöv och kritiken riktas åt rätt håll i rätt proportion!

Sv: Modo - Timrå 1/12
Monno:
De där kollapserna är det mest störande man lider med de 30-40 pers som håller på Almtuna....

Sv: Modo - Timrå 1/12
Gavelo: Tycker ni överdriver matchen mot Almtuna nåt jävulskt.
Var en ganska typisk HA-match en Tisdagskväll i November. Det blir sällan hockeypropaganda dessa matcher, men man bärgade 3 poäng på ett tryggt sätt. Fick dessutom fart på målskyttet.
Good enough.

Tycker Modo fått bort en hel del slarv i defensiven de sista matcherna, samtidigt som Wallin är väldigt trygg. Precis som Gusse var inne på tycker jag Hanses har har högre högstanivå, men slarvar också mer.
Om Modo bara kontrollerat sina hjärnspöken och kunnat hålla ledningar bättre hade man haft 5-10 poäng till. Där har man något att jobba på.
Då vore man ett topplag på riktigt.

Sv: Modo - Timrå 1/12
Tarasov: Det är ganska svårt å förneka att defensiven, trotts brister ibland, ändå är bättre än ifjol. Vi släpper väldigt sällan in ens mer än 3mål. Och jag tycker det inte är ofta vi får totala kollapser heller. Framförallt nu på slutet.
Misstag görs, men det är hockeyallsvenskan. Någonstans får man finna sig i att det inte är bättre än så. Det är inte SHL och skolningen som är där.

Det är ju bara Oskarshamn, Leksand och Timrå som släppt in mindre mål än oss faktiskt. Och bara Timrå som sticker ut med sina 39 mot 2an med 49.

Vi ligger 4a i minst insläppta och 2a med mest gjorda. Ändå bara 8a. Rätt intetsägande statistik helt enkelt...

Ifjol var vi dock 12a i insläppta och 9a i insläppta så det är väl iofs en bättre trend i år på det. Men det är väl ändå poängen som räknas så.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno: Modano borde vara mer orolig över Lavoie som jag tycker varit helt frånvarande sen återkomsten i allsvenskan spelmässigt. Dessutom är hans meriter lika imponerande som Nikos dimitrakos när han kom till Modo!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Monno:
Har för mig att även Jimmy Hamrin var rätt skeptisk i sin podd.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Enligt Modano är ju Marklund den sämsta spelaren man kunde ha typ... 17P senare och hårt jobbande så har jag svårt att hålla med. Vet ju inte hur han är som karaktär men svårt å se att han är så hemsk med tanke på att han fick sån kemi med Molin och Eriksson direkt,

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kulltorp:
22 23 24

Sv: Modo - Timrå 1/12
Robin Ztorken L: Nä det var verkligen lamt, resultatet 7-1 speglar verkligen inte matchen öht.
Såg Lekdand-Timrå igår och man kan med lätthet konstatera att båda dessa lagen har så mycket högre nivå och potential så det är inte klokt!
Timrås defensiv är urbra och deras hårda jobb i forecheckingen är 3 ggr så bra som våran, dessutom slarvar man väldigt lite med pucken och har ett riktigt stiligt styrspel, ett styrspel som bygger på hög hastighet på rören och hårt hemjobb av samtliga spelare.

Visst kan Modo slå alla lag, men jag skulle säga att i 7/10 matcher så vinner Timrå över oss.

Nu ska man inte ta ut förlusten i förskott, gör Modo det vi vet att dom kan så kan mycket väl Modo stå som segrare efter 60 minuter men då krävs det en näst intill perfekt utförd match utan ett enda slarv i defensiven som ger Timrå enkla mål, och vilket år spelade Modo en match utan att slarva i defensiven som gav motståndarna enkla målchanser?

Sv: Modo - Timrå 1/12
Robin Ztorken L:
Kollade inte hela matchen utan såg 30 min i efterhand så är indirekt påverkad av att jag visste att det blir 7-1, men såååå uselt tyckte jag inte att det var. Ingen toppmatch men en helt ok allsvensk match, möjligen är mina förväntningar för låga. Man har fått dålig utdelning sett till chanser matcherna innan Almtuna så det jämnade ut sig. Skönt att för en gångs skulle göra 7 istället för att släppa in 7 ;)

Sv: Modo - Timrå 1/12
Tarasov: Vi vann matchen mot Almtuna, trots uruselt spel, i två perioder.
Det är en styrka i sig, men kommer spelet vara lika illa borta mot TIK, så lär vi åka hem med motsvarande resultat i baken.
Här måste till en ordentlig skärpning, så illa som det var i två perioder senast får det bara inta vara!

Modo - Timrå 1/12
Tätt i mitten av tabellen, tycker tendensen de senaste matcherna varit att vi kommer till fler avslut. Islossning senast som vi förhoppningsvis kan bygga vidare på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8198}:
Vi är nöjda med att vi fick Marklund, visserligen mellanlanda han lite varstans men vi ser det som en värdefull gåva.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Woody Jokinen: Molinder kan ni få ha kvar!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kulltorp: Haha. Nu har han halva inne....

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kulltorp: Modano kan vara referens

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Woody Jokinen: Berglund är ju en riktigt duktig spelare. Ta han...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kulltorp: Vi kan ta Dahlen medan vi håller på😉

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kulltorp: Nej! Ta inte Wedin. Kulltorp får säga vad han vill. Vi har bara Gallo och Johnsson som gör en liknande arbetsinsats. Är du tokig? Molinder är däremot sugen på att flytta hem har jag hört...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Bara ni ger faan i Hållander så är det ok...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hälge: Hade gärna sett han i Modo faktiskt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ta han. Han har gjort typ 3 poäng i år. Överskattad. Bäst på försäsongen varje år...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Han gör mycket rätt, men han måste nog börja producera för att ta nästa steg.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hälge: Fan vad jag gillar Anton Wedin, hårt jobbande forward men exeptionell skridskoåkning och riktigt bra teknik, verkar inte sakna spelsinnet heller, tycker han är en fröjd att se i varje byte!
Riktigt bra ålder dessutom, bör kunna ta en plats i många shl-lags 3:e kedjor!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Ja, absolut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hälge: Då får man erkänna att Dalmasarna sluter upp bra när det vankas hockey


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7814}: Någon som minns vad Modo hade för publiksnitt ifjol?

Leksand är överlägset bäst i årets upplaga med 5200

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Om det är någon som kollar Bonde söker fru på TV4: Någon annan som lagt märke till att Per Åge S är en av deltagarna?

Sv: Modo - Almtuna 28/11
Ogie Ogilthorpe: Tror du kan skicka mail eller på twitter till widebro

Sv: Modo - Almtuna 28/11
Ogie Ogilthorpe: bjud någon på matchbiljetter istället så att det kommer nån till arenan och stöttar?

Sv: Modo - Almtuna 28/11
Har modo ett kontonummer som man kan skänka pengar till klubben på?

Sv: Modo - Almtuna 28/11
Nucky:
Har en känsla av det kommer lösa sig naturligt iom skador avstäningar etc som kan inträffa, känns sköt att ha 14 fw som klarar a-lagsspel nåtsånär.

« · 1854901 · »