Gusse: oj, Sedinarna.. vilken avslutning på karriären..! Först sinnessjukt snyggt mål och förarbete av Henrik som vänder bort 4 motståndare och daniel som får öppen kasse. Sen i förlängningen, Daniel stänker dit den i PP och avgör matchen. Stående ovationer under hyllningarna efteråt. Gåshud!
Ville gärna se Madsen tidigare, men efter att sett kvalet ångrar jag mig. Inte samma spelare som man minns.
Stor risk för en ny Röymark känner jag, nej ska vi bygga nytt med Björn i spetsen och låta han få fria tyglar så kan vi inte värva gamla spelare bara för de har en tidigare anknytning till klubben.
{6870}: Poängen skiter jag delvis i, utan att veta vad han kostar så känns det ändå som att vi för samma/lägre pris borde kunna få en mer utvecklingsbar spelare.
Tarasov: Vore inte M Madsen en bra uppgradering av Röymark? Till alla som skriker nu ja jag vet att han gjort 3+4 och har -14 på 50 matcher i KHK. Men vi får in en riktig slitvarg med ledaregenskaper och han är inte lastgammal.
{5647}: Det är så jag vill vi ska spela nästa säsong. Imponerar med sitt tryck och spelet bakom moståndarnas backar, samt farten i allt dom gör. Det går undan...
Rytter: Den yngre är nog SHL-redo men den andre ligger nog på gränse, tror dock att prio är en ersättare till Röymark dvs inte en poänggörare utan en rollspelare.
Skulle inte tacka nej till bröderna Elvenes (speciellt den minsta) som Björn spelade mycket i IKO. Men dock inte troligt då dom gått lite för bra i SHL efter dom återvände.
RedNek: Har inte sett SHL-slutspelet tidigare, men jäklar vad bra Djurgården spelar. grabbarna med specialhandskarna hinner inte riktigt med. så hoppas jag att vi också kan spela mer likt nästa säsong.
Robin Ztorken L: Hej kompisar (skriver nästan aldrig) men detta har jag funderat på; sen jag insåg att Ejendal plöjer in pengar i Leks**d. Är såå less på det laget att jag inte ens vill skriva namnet, svär inte i kyrkan heller..
Men mitt ämne. "Hädanefter ska jag kolla vilka arbetsskor som Ejendal har & vilka andra som jag kan välja på istället. - Inga pengar från mig till Ejendal mer".
Gavelo: Tror Ejendals engagemang är lite som ”modotillshl” bara det att han är själv. Värvar man in en trupp som man via sponsring har täckning för så är det knappast att missköta ekonomin.
Ja visst kan man fundera över det, men det blir lite som att fundera över vad Modo skall göra när avtalet med kommunen går ut? Det får man ta då. Pengarna verkar gå till ”spetsvärvningar” i övrigt verkar leksand klara att ställa ett rätt bra lag på benen. Ta bort tyskarna och Ritola så vet jag inte om jag tycker att Leksand blev så mkt sämre.
Gavelo: hoppas de har mycket mindre budget nästa säsong och tvingas bygga om större del av truppen😀 läste något om att de jagar tor imo. Hoppas någon annan tar honom 😊 fallskärmen har de ju åtminstone inte
Tarasov: Jag vet inte om man kan anse det som en bra skött ekonomi när man värvar in en ny trupp under säsongen bara för att någon annan betalar. Ejendals gubben är en affärsman och dom vill tjäna pengar, vad händer den dagen han slutar kasta in pengar i ett stort svart hål utan att få valuta?, dvs då leksand inte har den livlinan och externa inkomsten längre?
Gavelo: Alla dyra investeringar denna säsongen och i viss mån förra har ju redan Ejendal pröjsat, så jag tror att denna gång är inte ekonomin äventyrad
Tarasov: Något som nästan mer spännande än Timrås matchserie mot KHK är om Leksand kommer gå i konkurs eller om PO Ejendal går in och räddar upp läget? ;)
{8198}: gör ett inpass ang fysen, fysik byggs inte upp över en sommar så med tanke på att Modo bytte ut i princip hela sin trupp o värvade många från andra lag så känns det som att det är en vanlig åkomma bland många klubbar
Sen i förlängningen, Daniel stänker dit den i PP och avgör matchen. Stående ovationer under hyllningarna efteråt. Gåshud!